FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  > מיומנויות למידה  > חיפוש מאמרים ברשת

         חיפוש מאמרים ברשת

כפי שנכתב כבר בפרק "חיפוש מידע", לא כל מה שנוצץ הוא זהב...

 

מציאת מידע מקצועי מתחום מקצועות הבריאות

לפעמים כל שאנו רוצים הוא "למצוא חומר על..." כדי להעשיר ידיעותינו. בעולם הספרות ה"לא דיגיטאלית" - היינו מחפשים בספר (Textbook). בעולם הספרות הדיגיטאלית עלינו לפנות לשם כך לאתר מידע. בתוך הכיתה הוירטואלית ישנם מאות קישורים לאתרי מידע מקצועיים (אלא אם צוין במפורש שמדובר באתר לציבור הרחב). באתרים אלה (ועוד רבים שעדיין לא הוכנסו) אפשר למצוא "חומר על...".

אפשר גם למצוא מידע דרך אתרים המאפשרים גישה למידע כחלק ממערך למידה ואקרדיטציה (בארה"ב ובארצות אחרות בעולם, אחת לכמה וכמה שנים יש לחדש את הרישיון לעסוק בסיעוד ורישיון זה מותנה בחלק מהמקרים בצבירת שעות אקרידטציה ולימוד. באתרים המאפשרים זאת, הלימוד הוא באמצעות מאמרים ולאחר מכן קבלת נקודות האקרידטציה באמצעות מבחן עליו משלמים. אם כן, אפשר לקרוא את המאמר מבלי לשלם על המבחן!). להלן מספר אינדקסים מסוג זה -

 

אינדקסים של מאמרים לאחיות:

http://www.nursingceu.com/courses/curriculum_nceu_category.htm (כל הנושאים)

http://www.rnceus.com/course_list_frame.htm (כל הנושאים)

http://www.nursingceu.com/courses/curriculum_ccare_category.htm (טיפול נמרץ)

 

 

אינדקס מאמרים לפיזיותרפיסטים ולמרפאים בעיסוק: http://www.nursingceu.com/courses/curriculum_tceu_category.htm

 

אינדקס מאמרים לפאראמדיקים (רפואה דחופה):

http://www.nursingceu.com/courses/curriculum_ems_category.htm

 

אתרי מידע לציבור (לדוגמא doctors.co.il) - רוצים לחפש באתר מידע המיועד לציבור הרחב? אין בעיה, רק שימו לב שעל אף שהמידע המצוי בהם הוא אמין, הוא לרוב לוקה בחסר - לא בגלל מה שכתוב בו, אלא בגלל מה שלא כתוב! אתרים אלה מותאמים לצרכי מטופלים ובני משפחותיהם ומכילים מידע המוגש בצורה קלה ונוחה להבנה, אך בהחלט לא מקיפה, לא מאיימת ולא בהכרח כוללת נתונים סטטיסטיים, אפידמיולוגים, סיבוכים ואחרים...

 

חיפוש אתר מידע הוא לפי הכללים שצוינו בפרק חיפוש מידע. חשוב לבחון את אמינות האתר לפי הכללים שצוינו בפרק "חיפוש אתר מהימן".

 

איתור מאמרים

באותם מקרים בהם אנו מחפשים מאמרים - בדרך כלל כבסיס לכתיבת עבודה /דיון קליני, או לצורך מתן טיפול איכותי ועדכני (Evidence Based Practice) - עלינו לחפש בצורה אחרת מזו שצוינה לעיל. חשוב גם להבחין בין סוגי המאמרים השונים הקיימים - כל אחד עם מאפייניו, יתרונותיו וחסרונותיו.

 

אז היכן ואיך הכי כדאי לחפש מאמרים?

 

חיפוש דרך מאגרי מידע

ישנן חברות המוכרות שירותיהן לספריות של אוניבריסטאות ובתי חולים - לדוגמא PROQUEST או OVID. סטודנטים של מוסד המשתמש בשירות זה יכולים בדרך כלל לקבל הרשאה באמצעות שם משתמש וסיסמא ולערוך חיפושים במאגר המידע במסגרת המוסד או (במקרה הטוב) מהבית.

 

חיפוש דרך כתב עת מקוון (Online / Electronic Journal)

סטודנטים המשויכים למוסד (אוניברסיטה או בי"ח) שרכש מנוי של כתב העת המקוון, יוכלו להגיע למאמרים מלאים המצוים באותו כתב עת. מי שלא - יוכל בדרך כלל לרכוש את המאמר המלא (בעלות של מספר דולרים). הכדאיות תלויה במידת החשיבות של המאמר.

 

חיפוש דרך מנועי חיפוש ומאגרי מידע מקוונים (Online Data Bases)

היתרון בשימוש במאגרים אלה, הוא שאנו יודעים מראש שההפניה היא למאמר מקצועי. להלן רשימה (בודאי חלקית) של מנועי חיפוש ומאגרי מידע מקוונים:

 

CINAHL - Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature - אינדקס המאמרים הגדול של סיעוד ומקצועות הבריאות . השירות המקוון עולה כסף אך בדרך כלל יש אפשרות לגשת לבסיס נתונים זה חינם בכל הספריות האוניברסיטאיות.

 

Scholar.Google - ענק החיפושים באינטרנט מאפשר חיפוש מקצועי של מאמרים וספרים (Textbooks), באנגלית בלבד, דרך מנוע חיפוש הנמצא כעת בשלבי פיתוח (beta). חיפוש מושג או מונח מפנה לרשימה של מאמרים בהם המונח מוזכר במאגרים שונים. לחיצה על הקישור מפנה למאגר או למאמר עצמו. רק בחלק מהמקרים חיפוש זה יניב את המאמר המלא חינם. בחלק מהמקרים נקבל רק את התקציר ופרטי המאמר, ובחלק קבלת המאמר המלא יותנה ברישום ו/או תשלום. הערה: באותם מקומות בהם קיבלנו קישור "find in Israeli ULI", לחיצה על הקישור תביא אותנו לרשימה המשותפת לספריות בישראל (Malmad), שם נוכל לראות באיזה ספריה ניתן למצוא את הספר / כתב עת בו נמצא המאמר. עושה את החיים הרבה יותר קלים!

 

PubMed - מאגר מאמרים עדכני, עולמי, מקיף של ה - National Library of Medicine של משרד הבריאות הפדרלי של ארה"ב. החיפוש בו הוא דרך שימוש במונחים ומושגים (באנגלית כמובן) המפנה לרשימה של מאמרים. לחיצה על הקישור מפנה למאמר עצמו - בחלק מהמקרים בחלק מהמקרים נקבל רק את התקציר ופרטי המאמר, בחלק קבלת המאמר המלא יותנה ברישום ו/או תשלום ובחלק מהמקרים המאמר הוא חינם.

 

פרטים נוספים על ייעול החיפוש במאגר זה ואחרים אפשר למצוא כאן.

 

Intute - מנוע חיפוש מצוין, אנגלי, של מידע מקצועי בתחום הבריאות - מפנה למאמרים, דוחות, לומדות ואתרים מקצועיים. אפשר לחפש מונח ולפנות לקישורים המציינים שמדובר במאמר (בצורת pdf או מאמר אלקטרוני).

 

HighWire Press - שייך לאונ' סטנפורד, ארה"ב. קישור לרשימה אינסופית של מאמרים חינם (Full text) בתוך כתבי עת אלקטרונים (מקוונים).

 

Free Medical Journals Website - שייך לפרויקט Amedeo למאגרי מידע חינמיים ברפואה ברשת. יש באתר רשימה ארוכה מאד של כתבי עת שניתן להוציא מהם מאמרים ללא עלות.

 

BioMed Central - רשימה אינסופית של כתבי עת מתחומי הבריאות ובהם מאמרים פתוחים לגולשים... שימו לב גם לתת תחום של סיעוד (BMC Nursing).

 

מאגרים נוספים במדור תפריטים כלליים בכיתה הוירטואלית...

 

מכירים מנוע חיפוש מקצועי מקוון שלא הוזכר לעיל? ספרו לי...

 
לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2004). חיפוש מאמרים ברשת, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/find_papers.htm

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

 

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014