FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  >  מיומנויות למידה > סוגי מקורות מידע

סוגי מקורות מידע

איך מבחינים בין מקורות מידע שונים?

מצאתי "יופי של חומר על..." - איך אדע אם הוא מתאים לצרכי?

מצאתי מאמר באינטרנט - הוא מתאים לשימוש בעבודה שלי?

 

אלה מקצת הבעיות שמציב בפנינו פיצוץ המידע בעידן האינטרנט. כיום כל כך קל להשיג כל מידע והבעיה האמיתית היא לדעת להתאים את המידע שמצאנו לצרכים השונים שלנו - אם ביום יום, או לצרכים מקצועיים או אקדמיים....

 

על מה תוכלו לקרוא בפרק זה?

מאפייני מידע שונים

סוגי מקורות מידע

  • כתבי עת

  • עיתונים

  • ספרים

  • אנציקלופדיות

  • קטלוגים ומאגרי מידע

התאמת מקור המידע לסוג המידע הנדרש

לדף בנושא: מקורות מידע ברשת באינטרנט

 

 

מאפייני מידע שונים

 

אנו כל הזמן משתמשים במידע ממקורות שונים - קוראים מידע, שומעים מידע, מעבירים מידע.

אך האם כל סוג מידע דומה למשנהו? התשובה היא לא!

אנו משתמשים במידע ממקורות שונים בהתאם לצרכים שלנו וחשוב מאד שלא לערבב בין אלה לאלה.

לא נורא אם נצטט מחקר בנושא מסוים במהלך שיחה במהלך מסיבת חברים, אך בהחלט נורא אם נערבב בין דעה לבין עובדה כשמדובר בהחלטות טיפוליות מקצועיות. אז איך נאפיין סוגי מידע?

 

עובדה (Fact) לעומת דעה (opinion)

עובדה מבוססת על נתונים מוחשיים הניתנים להוכחה. דעה לפעמים נראית כמו עובדה אך למעשה היא מבוססת על שיפוט אישי.

 

מידע אובייקטיבי לעומת סובייקטיבי

מידע אובייקטיבי בדרך כלל נישען על נתונים (עובדות) ואמור להציג את כל הצדדים של נושא מסוים. לעומת זאת, מידע סובייקטיבי בדרך כלל נישען על דעה של אחר/ים ומהווה סוג של ניתוח של של עובדות.

 

מידע ראשוני לעומת מידע משני

מידע ראשוני הוא מידע ממקור ראשון, מידע שנלקח בצורתו המקורית.

לדוגמא: סיכום של הרצאה בכיתה שאני שמעתי, ראיון עם מומחה, דיווח של תוצאות מחקר, יומן, עדות, ציור מקורי, מאמר של כתב שטח בעיתון על אירועים במהלך התרחשותם.

 

לעומת זאת, מידע שניוני הוא מידע שהופק מהמקור הראשוני (ניתוח, סיכום, תקציר, בדיקה).

לדוגמא: סיכום שלקחתי מחבר ששמע הרצאה בה לא נכחתי בעצמי, מאמר בעיתון המנתח מצב  או אירוע, ביקורת על סרט או אמנות, מאמר סקירה העושה שימוש במחקרים של אחרים.

 

אגב, אין בחלוקה הזאת בכדי לומר שמקור ראשוני הוא אמין יותר ממשני. אין בהכרח קשר בין זה לזה ומקור משני יכול להיות מאד מוצלח - תלוי למה ישמש.

 

חזרה למעלה

 

 

 

סוגי מקורות מידע

 

כתבי עת

יוצאים לאור אחת לתקופה (פעמיים בשנה ויותר) ומטרתם תלויה באוכלוסיית היעד שלהם:

כתבי עת פופולאריים (Popular Magazine)  - נועדו לציבור הרחב ומספקים מאמרים על נושאים פופולאריים ואירועים עכשיווים. מה שמאפיין מאמרים אלה הוא שהם בדרך כלל קצרים יותר, נכתבים על ידי כתבי מערכת (ולא מומחים), כוללים תמונות ופרסומות ובדרך כלל אין רשימת מקורות בסוף המאמרים. מאמרים אלה מכונים כתבות.

כתבי עת מקצועיים (Trade Magazine) - נועדו לאנשי מקצוע מסוים (למשל עיתון "האחות בישראל"). תפקידם לדווח על מגמות וסוגיות מקצועיות. המאמרים בדרך כלל נכתבים על ידי מומחים מהמקצוע, יש פרסומות אך אלה מוגבלות לתחום המקצועי, יתכן שהמאמרים יכללו גרפים, טבלאות או איורים. לפעמים, אך לא תמיד יש רשימת מקורות בסוף המאמרים.

כתבי עת מדעיים ( Peer Reviewed / Scholarly Periodical ) - נועדו לאנשי מקצוע, לחוקרים ולסטודנטים במקצוע / תחום מסוים. המאמרים נכתבים על ידי אקדמאים בתחום מסוים ומוסיפים לגוף הידע בתחום זה. הרבה פעמים המאמרים כוללים גרפים או טבלאות ותמיד כוללים רשימת מקורות בסוף המאמר.            הכוונה ב Peer reviewed בכך שהמאמר עבר שיפוט של מומחים בתחומו - לא כל מאמר נכנס באופן אוטומטי ועובר שיפוט מדויק לגבי מהימנותו וניסוחו.

 

עיתונים

עיתונים מספקים מידע עכשווי על אירועים מקומיים, לאומיים ובינלאומיים. מטרתם לדווח על המתרחש באזור מסוים ונכתבים על ידי כתבי מערכת או "פרי-לנסרים" (כתבים שאינם שייכים באופן קבוע למערכת העיתון). הכתבות מיועדות לציבור הרחב וכוללות לרב פרסומות וצילומים. הכתבות הן בדרך כלל קצרות יחסית ואין בסופן רשימת מקורות.

 

ספרים

ספרים נכתבים כספרי עיון או כסיפורים (Fiction) בכל נושא אפשרי, ומטרתם לספק מידע כולל על נושא מסוים (עומק המידע יהיה תלוי במידת ההרחבה על הנושא בספר). הספר יכול להיות בצורת "מונוגרף" (ספר שנכתב על ידי אדם אחד כספר חד פעמי ולא כחלק מסדרת ספרים), או כלקט מאמרים ("ספר ערוך") שבו אדם אחד או יותר לקחו על עצמם מלאכת עריכת פרקי הספר שנכתבו כל אחד על ידי אדם אחר - בדרך כלל מומחים בתחום. כל פרק הוא למעשה "מאמר בתוך ספר ערוך".

כיום יש ספרים רבים מאד שניתן למצאם בצורה דיגיטאלית דרך האינטרנט או דרך ספריה - אלה ידועים כ e-books.

 

אנציקלופדיות

מכילים מידע רב על נושאים רבים. יש שני סוגי אנציקלופדיות - כללי או בנושא מסוים. המידע מאורגן לפי "ערכים", בדרך כלל לפי סדר הא'-ב'.  אנציקלופדיה כללית מספקת מידע על מגוון רחב ביותר של נושאים, בעוד שאנציקלופדיה על נושא מסוים מכיל ערכים המתמקדים בתחום אחד (לדוגמא אנציקלופדיה של אמנות). יתכן שבסוג זה ניתן יהיה למצוא גם רשימת מקורות בסוף כל ערך. מטרת האנציקלופדיה לספק מידע רקע על נושא מסוים, והמידע בדרך כלל כולל הגדרות, תיאורים, ומידע היסטורי וסטטיסטי.

 

קטלוגים ומאגרי מידע (article database)

מאגר מידע הוא מאגר קטלוגי של מאמרים בדרך כלל בתחום אחד (רחב או ספציפי). המאגר כולל בדרך כלל מידע לציטוט (Citation) הכולל שם המאמר/ספר, מחבר/ים, כתב עת, הוצאה לאור, מספר המאמר/ספר בקטלוג, תאריך ושנת הוצאה לאור וכו'. המאגר בדרך כלל כולל תקצירים (abstracts) של המאמר, ולפעמים גם קישור למאמר עצמו.

יש מאגרי מידע בצורת ספרים / חוברות - אלה נקראים אינדקסים ויכולים להופיע אחת לתקופה (אחת לחודש) או אחת לשנה.

כיום רב המאגרים הם בצורה "אלקטרונית" (דיגיטאלית), מה שמאפשר לעשות בהם חיפוש באמצעות יצירת שאילתה (query) או חיפוש בוליאני. מאגר מידע יכול להיות דיגיטאלי על גבי CD-ROM ויהיה נגיש אך ורק מספריה, או שיהיה מקוון (Online) מה שמאפשר גישה אליו לא רק מהספרייה.

מאגרי מידע מקוונים נחלקים למאגרים חופשיים הפתוחים בפני כל גולש (לדוגמא PubMed) ולמאגרים למנויים בלבד (לדוגמא CINAHL). המנוי יקר ביותר ובדרך כלל נרכש בצורה מוסדית (על ידי מוסד אקדמי, ספריית מרכז רפואי, מחלקת מחקר ופיתוח של חברה מסחרית, ארגון מקצועי וכו'). מי שמשתייך לאותו מוסד יקבל סיסמא המוגבלת למאגרים הפתוחים בפני אותו מוסד.

 

חזרה למעלה

 

 

התאמת מקור המידע לסוג המידע הנדרש

איך אדע איזה מקור מידע מתאים למה שאני זקוק? אין תשובה חד משמעית לשאלה זו, ויתכן שיש מספר אפשרויות לכל סוג מידע נדרש, אך באופן כללי ניתן להתאים באופן הבא:

 

מטרה:

מקור מידע:

הגדרה של נושא

מילון או אנציקלופדיה

סיכום קצר או מידע רקע על נושא

אנציקלופדיה

סיכום או ניתוח מקיף של נושא

ספר עיון (textbook)

ניתוח מפורט של נושא

מאמר מכתב עת

 

 

לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2004). סוגי מקורות מידע, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/infosources.htm

 

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

חזרה למעלה

 

 

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014