FreeFind  איך לחפש באתר

קביים:  האתר לסטודנטים במקצועות הבריאות

 

 ראשי  >  מיומנויות למידה > תנאים וסגנון הלמידה

תנאי וסגנון הלמידה

חשוב ביותר להקדיש מחשבה לסגנון הלמידה המועדף - בקבוצה / לבד / בזוג / משולב. למידה בסביבה שקטה / רועשת... לכל אחד יש העדפה. דאגו שהדרך למידה שלכם מתאימה לכם ומאפשרת לכם את מירב הריכוז וקצב למידה המתאים לצרכיכם.

אז איך לומדים כדי להצליח? לא מספיק לקרוא פעם אחת או שתיים את החומר...

סגנון הלמידה

  • האם אתה לומד ביתר יעילות דברים שאתה רואה, ממשש, או שומע?

  • האם אתה לומד יותר טוב כשיש סביבך רעש, המולה ומוסיקה, או שאתה חייב שקט מוחלט?

  • האם אתה חייב לראות תמונות ולקרוא דפים על מנת לזכור או להבין יותר טוב?

  • האם מספיק ששמעת הרצאה כדי שתזכור את שנאמר בכיתה?

שאלות אלה עונות על השאלה מהו סגנון הלמידה המועדף שלכם. חשוב שתהיו מודעים ותתאימו את התנאים שמסביבכם לצרכיכם

השתמשו בצורה מודעת יותר לערוץ הלמידה המועדף שלכם (ויזואלי - חזותי, או אודיטורי - שמיעתי).

אם אתם מעדיפים לקרוא בשקט על פני דיון עם קבוצת חברים - עמדו על כך שזו תהיה שיטת הלמידה שלכם... בקיצור: קבלו החלטות לגבי צורת הלמידה ובדקו מדי פעם את יעילות הלמידה. לא יעיל מספיק?  תשנו!

תנאי למידה

הגוף והמוח שלנו הם כמו מכונה משומנת היטב. על מנת לאפשר למכונה זאת לתפקד ברמה גבוהה, חשוב לטפח ולדאוג למכונה הזו באופן שוטף:

אכלו בצורה נכונה - הגוף זקוק לדלק! אכלו מספיק חלבונים ופחממות. בזמן למידה אינטנסיבית (למשל בתקופת המבחנים) כדאי לדאוג למלאי של פחממות פשוטות - שוקולד, פירות - אלה מספקים דלק שירות למוח...

לפני למידה אינטנסיבית לא כדאי לאכול ארוחות כבדות המכילות פחממות מורכבות בכמות גדולה - זה עלול להרדים ולגרום לחוסר ריכוז.

דאגו לישון מספיק. המוח לא יכול לשמור על רמת תפקוד גבוה לאורך זמן במצב של חסר שינה. רצוי לשיון 8 - 6 שעות ללילה.

עסקו בספורט או בפעילות פיזית מהנה מספר פעמים בשבוע. פעילות זו בריאה גם לגוף וגם לנפש. ניתן להפיג מתחים רבים בצורה זו.

דאגו למצוא זמן גם עבור פעילויות ותחביבים המרגיעים ועושים טוב לנשמה! אלה יעזרו לך לשמור על מיקוד וריכוז מחד ועל פרופורציות אמיתיות מאידך.

בקשו הבנה ותמיכה מהסובבים אתכם (חברים, משפחה) - יש דרכים בהם בני הבית יכולים לעזור: לפני תקופת בחינות עמוסה במיוחד, הסבירו שבזמן זה אתם זקוקים להתייחסות מיוחדת (יותר מתמיד!): הנחות בעבודות הבית ותפקידים אחרים ביום יום, שעות שקטות עבור למידה, הקצאת "זמן מחשב", עזרה ותמיכה פיזית כאשר תזדקקו לכך. תבהירו עד מתי תזדקקו להתחשבות. בדרך זו תשיגו שיתוף פעולה והבנה מהסובבים אתכם ותמנעו ממריבות וחיכוכים!

טפחו את הבטחון העצמי שלכם - הזכירו לעצמכם ללא הרף שאתם מסוגלים להשיג כל דבר שאתם רוצים. תנו לעצמכם "מתנות"/ שבחים על הישגים שהשגתם!

תכנון זמן יעיל 

כולנו מבזבזים זמן במשך היום. בדקו קודם כל מהם מבזבזי הזמן שלכם ותחשבו מה תוכלו לעשות כדי לצמצם אותם. למשל - אם אתם נוסעים כל יום שעה באוטובוס מ- ואל הלימודים, זה יכול להיות זמן טוב לקריאת מחברות, ספרים ומאמרים.

הקדישו מחשבה לסדר יומכם.  כמה זמן נטו אתם מקדישים ללימודים מעבר לשעות בבית הספר/ אוניברסיטה? חלקו את הזמן הזה, כך שתוכלו להקדיש זמן גם לחיזוק הלמידה מהרצאות ושיעורים. ערכו        לוח זמנים לתקופת המבחנים - נהלו את המבחנים במקום שהם ינהלו אתכם...

תחסכו הרבה מאד זמן בלמידה קראת מבחנים אם במהלך הקורס חזרתם לאחר כל שיעור במשך 10 - 20 דקות על החומר על מנת לוודא שזה "יושב טוב" בראשכם. בכל מקרה - אל תחכו לרגע האחרון ללמידה לקראת מבחן או לכתיבת עבודה. דברים שנעשים בלחץ - נעשים פחות טוב....

עוד על הנושא של למידה לקראת מבחנים כאן.

 
לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2004). תנאי וסגנון למידה, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/learning.htm

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

 

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014