FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  > מיומנויות למידה  > כלים לשיפור הזכרון
         כלים לשיפור הזיכרון

אין אדם שלא שוכח פרטים ביום יום.

ככל שהמוח שלנו מופגז במידע מהסביבה החיצונית והפנימית, כך קשה יותר לזכור. פעולת הזכירה מורכבת משלשה מרכיבים: קידוד (קליטת המידע), אחסון ושליפה. כל אחד ממרכיבים מהווה מכשול פוטנציאלי בזכירה של פרטים.

 

קליטת מידע encoding - כל דבר הפוגם ביכולת הקליטה של מידע (כגון - חוסר הבנה, עייפות, חוסר ריכוז, השפעת סמים או אלכוהול) יכול להפריע לעצם האחסון של המידע. כמו בבנק - אם לא הפקדתם כסף בחשבון - לא יהיה כסף כשתצטרכו זאת!

 

אחסון  - על מנת לאחסן מידע מהזיכרון טווח קצר לזיכרון ארוך הטווח, יש צורך בפעולה מודעת הכוללת ארגון המידע וסיווגו למקום הנכון (לדוג' - "כל מונח שמסתיים ב "-ציט" הוא כנראה סוג של תא, כך שאריתרוציט הוא סוג של תא."). אדם שלא עושה מאמץ מודע לסווג ולשמר מידע שנקלט בראשו - צפוי לאבד חלק גדול מאד ממידע זה, מכיוון שמידע חדש יותר צפוי "להפגיז" את מוחו בכל רגע נתון! יתרה מכך: אם המידע לא יאוחסן במקום הנכון - יהיה קשה יותר לשלוף אותו לפי צורך (כמו אותו זוג גרביים שהנחתם במגירה של הסכו"ם!). כאן נכנסים לתמונה גורמים כגון אינטליגנציה (במקרה זה היכולת ליצור קישור בין מידע קיים למידע חדש) וטכניקות מודעות אחסון מידע כך שיהיה משמעותי יותר. על זה נדבר מאוחר יותר...

 

שליפה recall -  בשלב זה מועבר המידע מהזיכרון לטווח ארוך חזרה לזיכרון טווח קצר. כולנו מכירים את התופעה של מילה התקועה על "קצה הלשון" ולא מצליחה לצאת (בדיוק כשאנו זקוקים לה נואשות!). מה שיכול לפגום בשלב זה בעיקר - חוסר ריכוז, עייפות, לחץ נפשי, ארגון זיכרון גרוע.

 

אז בואו נסכם את ההקדמה הנ"ל: מהן הסיבות העיקריות לשכחה?

  • גורמים נפשיים: חוסר ריכוז, לחץ נפשי, דיכאון, כעס, התרגשות גדולה, הדחקה.

  • גורמים פיזיים: כאב, עייפות, קור, רעב, צמא, מחסור בחמצן.

  • ליקויים בארגון המידע

  • אלכוהול וסמים (ותרופות מסוימות כגון אנטיהיסטמינים מסוימים המשפיעים על ערנות וריכוז)

שיטות לשיפור הזיכרון

ההמלצה החמה ביותר היא להשתמש בכל "ערוץ" אפשרי על מנת לזכור. מה הכוונה? השתמשו בכל דרך אפשרית - דמיונית ויצירתית ככל שתהיה - כדי לזכור יותר טוב.

חשבו קודם כל על איכות קליטת המידע שלכם - האם אתם עושים כל מה שאתם יכולים כדי לצמצם כל מיני "רעשים" מתחרים? טלוויזיה ברקע בזמן הלמידה, דיבור בטלפון תוך כדי קריאה, הקשבה פאסיבית במקום הקשבה פעילה... אם כן, הורדתם בהרבה את איכות קליטתכם וגרמתם לעומס מיותר על מוחכם העמוס לעייפה! אתרו את נקודות התורפה שלכם בקליטת המידע, ועבדו על שיפורם.

כעת חשבו על איכות אחסון המידע שלכם. קל יותר לזכור מידע חדש שהוא בעל משמעות, ומה שהופך אותו לבעל משמעות רבה יותר הוא קישורו למידע ישן / קיים. במלים אחרות - הבניית ידע. המפתח הוא בפעולות של עיבוד כגון שינון, וזכירה פעילה - כתיבה, סיכום, שרטוט.

האם אתם נוהגים לשבת בכיתה ולהקשיב בלבד, או שאתם רושמים את הדברים המשמעותיים לכם?

האם אתם נוהגים לקרוא את שכתבתם בשיעור הקודם לפני השיעור הבא על מנת לאפשר הבניית ידע קלה יותר, או שאתם סומכים על הזיכרון בלבד?

האם אתם מקדישים מספר דקות לאחר כל שיעור לארגון וסידור המידע החדש?

יתכן שאתם מונעים מעצמכם תנאים טובים לזכירה ולמידה! חשבו איך תוכלו לעזור לעצמכם גם באחסון יעיל של המידע. זה לא לוקח יותר זמן, זה רק מייעל את הזמן שאתם מבלים בלמידה ומצמצם את הזמן הדרוש להכנה לקראת מבחנים!

אז לאחר שהקדשנו מספר דקות במחשבה על יעול תנאי הלמידה, הנה מספר שיטות מהמוכרות יותר לשיפור הזכירה (טכניקות אלה נקראות mnemonics וכוללות משחקים שונים לשיפור האחסון ושליפה):

שימוש באותיות ראשונות - צריכים לזכור רשימה של מלים, מונחים או משפטים? קחו את האות הראשונה מכל מילה או תחילת משפט והרכיבו מילה משמעותית. לדוגמא -

Assessing,

Diagnosing,

Planning,

Implementing,

Evaluating

המילה ADPIE מסמלת את שלבי התהליך הסיעודי, על פי הסדר! אפשר ליישם שיטה זו בעברית או באנגלית (כן, גם בכל שאר השפות).

מציאת אותיות משותפות - למשל, כשרוצים לזכור את תפקידי המבנים של התא, רק לריבוזום יש אות ב במילה, והוא אחראי על בניית החלבונים. שגם בה יש את האות ב בתחילת המילה. דוגמא נוספת: איך זוכרים בנייר לקמוס איזה צבע (כחול וורוד) הוא חומצי ואיזהו בסיסי. לקמוס כחול בודק חומצה הופך לורוד ולקמוס ורוד בודק בסיס ומשנה צבעו לכחול. נזכור כי כחול הוא החומצי.

צורת האות -  לדוגמא, איך זוכרים איזהו ציר האיקס ואיזהו ציר הy ? האות Y היא המקל האנכי לכן הקו האנכי הוא ציר הY השני זה ה-X.

יצירת אסוציאציות וקישורים - השיטה כאן היא לקחת מידע שהוא חסר משמעות מיוחדת ולקשר אותו למידע אחר. הקישור יכול להיות לכל דבר - צבע, שיר, תמונה, אדם, מילה אחרת, חפץ...

למשל אחד מסימני הזיהום הוא אודם. אודם --> אדום = סכנה! מכאן הרבה יותר קל לזכור שסימן של זיהום הוא אודם מקומי.

סיפור דמיוני - בטכניקה זו אני מקשרת בין אוסף של מלים או עובדות שקשות לזכירה ומשלבת אותן בסיפור דמיוני. הסיפור יכול להיות הומוריסטי ודמיוני ככל שארצה - כמה שיותר אבסורדי - כך יש יותר סיכוי שאזכור אותו.

לדוגמא - אני רוצה לזכור רשימת תרופות לטיפול בסוכרת: Avandia, Glibetic, Insulin -אוכל לשלב אותם בסיפור הבא: "גברת אסולין (אינסולין) הכניסה את העגבנייה (אבנדיה) לתיק (גליבטיק) ויצאה לה ריבה מתוקה להפליא" מצחיק? לא נורא! העיקר שזוכרים...

חיבור למנגינה - הנה טכניקה לבעלי אוזן מוזיקלית ואוהבי הראפ! נסו להקריא לעצמכם סיכומים תוך חיבור המלים למנגינות ידועות. נסו להפוך את הסיכום לראפ מסעיר!

יצירת דימויים - בטכניקה זו ניצור דימויים מחיי היום יום שלנו לבין מונחים שאנו רוצים לזכור - לדוגמא: השימוש בכפפות עוזר במניעת זיהום צולב --> שלט עצור (עם יד). כפפות = שלט עצור!

 

מכירים שיטה אחרת נחמדה? שתפו אותנו!

לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2004). כלים לשיפור הזיכרון, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/memory.htm

 

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

 

חזרה למעלה

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014