FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  >  מיומנויות למידה > הכנת פוסטר

הכנת פוסטר מידע

 

מה זה בכלל פוסטר? אנחנו כולנו מכירים פוסטרים של הזמרים האהובים עלינו - אך לא לזה הכוונה! פוסטר מידע הוא פוסטר שמטרתו להעביר מידע במקומכם - דהיינו פוסטר טוב כולל את כל הדברים שהיית מעביר על הנושא, אילו התבקשתם להרצות לפני קהל. אם כך, אופן החשיבה על תכני הפוסטר צריך להיות "מה אנו רוצים שידעו ה

ובכל זאת, יש לעריכת פוסטר חוקים וכללים:

 

גודל ומקום

אם לא נאמר לכם מראש, בררו במועד מה גודל הפוסטר שמוקצה לכם? האם תוכלו להציב יותר מפוסטר אחד?

תכנים

כמו לעבודת מחקר, מאמר וחיבור, יש כללים להכנת פוסטר מבחינת התכנים. תצטרכו לבחור אילו תכנים להכניס מבחינת מגבלות הגודל של הפוסטר.

זכרו! אינכם יכולים לצפות שאנשים יעמדו ויקראו גופנים קטנים וצפופים - ולכן יש להחליט מראש מהם התכנים שאתם חייבים להכניס לפוסטר.

מבחינת מבנה התכנים, בדרך כלל יכללו המרכיבים הבאים:

  • כותרת הפוסטר - המצהיר בצורה ברורה מה נושא הפרויקט / עבודה / מחקר, מי המחברים ומי היה מעורב בביצועו.
  • תקציר הפרויקט / עבודה / מחקר -  מטרות, אופן ביצוע, ממצאים עיקריים
  • הקדמה - כולל מידע על הבעיה לפתרון, מאפיינים, מטרות ויעדי הפרויקט.
  • מתודולוגיה - חלק ובו הסבר על הכלים ואופן הביצוע של הפרויקט / מחקר.
  • ממצאים - חלק הכולל את ממצאי / תוצאות הפרויקט / מחקר - מוצג בצורה ויזואלית בעזרת גרפים ו/או טבלאות. רצוי לבחור רק את הממצאים המרכזיים. אף אחד לא יעמוד ויקרא 10 טבלאות מלאים במספרים. החליטו מראש אילו ממצאים הם מרכזיים ובלתי ניתנים לויתור! אם יש עוד מידע חשוב - ניתן ליצור תדפיסים לחלוקה במהלך מיצג הפוסטרים, לכל המעוניין.
  • סיכום, המלצות, מסקנות וכיוונים לעתיד.
  • רשימה ביבליוגרפית - אם רלוונטי.

באופן כללי, המידע שיכלל בפוסטר ואופן הצגתו יקבעו בהתאם לתשובה לשתי שאלות חשובות:

  • מה אתם מנסים להשיג בהצגת הפוסטר? למכור מוצר? לספר על משהו שעשיתם? לספר על תגלית חדשה? לשכנע שמוצר מסוים או התערבות מסוימת עדיפה על אחרת?
  • מי עתיד להשתתף בהצגת הפוסטר? האם בעלי ידע מקצועי? האם הם מומחים כמוך? יותר ממך?

אם התשובה לשתי הנ"ל ידועה לכם, עברו כעת לתכנון הפוסטר.

תכנון ועיצוב

גודל מקובל הוא רוחב  90 ס"מ ואורך 120 ס"מ. ניתן לעשות את העריכה על גבי שקופית בתוכנת PowerPoint. את גודל השקופית יש להגדיר ב"הגדרת עמוד".

אספו את כל המידע שתרצו שיוצג (לפי הנקודות הנ"ל או אחרות). החליטו בכל פרק, מהו המידע החשוב באמת ומה מיותר. יתכן ותמצאו עצמכם מנפים במשך מספר פעמים עד לקבלת התוצר הסופי.

קחו גליון נייר גדול ריק ותכננו את המבנה של הפוסטר תוך התייחסות לנקודות הבאות:

1. עומס - הזהרו לא להעמיס בתכנים ובמידע.

2. גופנים (Fonts) - גודל הגופן צריך להיות קריא ממרחק של 2 - 1.5 מטרים. אל תשתמשו ביותר מ 2 גופנים אחרת הפוסטר יראה "מקושקש". השתמשו בגופן ברור (כמו arial בו נעשה שימוש בכתיבת דף זה).

גודל מקובל עבור גופנים:

כותרת ראשית - נע סביב 140 - 100 נק' בגופן מסוג אריאל (arial)

כותרת של פרק - נע סביב 60 נק' בגופן מסוג אריאל

כתב רגיל - נע סביב 36 נק' בגופן מסוג אריאל.

3. צבעים - השתמשו בצבעים שונים על מנת להדגיש, להמחיש, להבחין ולהוסיף עניין. אל תשתמשו בצבעים רק על מנת להרשים! השתדלו להמנע משימוש בצבעים בוהקים וזוהרים. נסו להשתמש יותר בצבעים המעבירים תחושה של רוגע (כגון צבעי פסטל) או של עוצמה (למשל אדום).

לצורך שימוש ברקע וגופנים, השתמשו בצירופי צבעים הנוגדים ומשלימים אחד את השני. למשל כחול כהה או שחור על לבן או אפור (או להיפך) זה מצויין. לעומת זאת כחול כהה על אדום מאד יקשה על הקריאה ועלול להבריח את הצופים! בכל מקרה רצוי להעדיף שימוש ברקע בהיר (כי אנשים רגילים לקרוא על רקע בהיר). במילוי משטחים, התדלו להתרחק ממילוי מדורג (כמו קשת) מכיוון שאולי זה נראה מצויין על מסך המחשב, אך בהדפסה עלול להראות חובבני ( אלא אם אתם עושים שימוש בהדפסה מקצועית בעלת רזולוציה גבוהה).

4. כותרות - כותרות ותת כותרות אמורים להיות בגודל גדול יותר משאר הכתב, אך לא גדול מדי.

5. הדגשים - אם אתם רוצים להדגיש מלים מסוימות השתמשו בהדגשה, בקו תחתון או בכתב נטוי. שיטות אלה עדיפות ופחות מפריעות לעיניים מאשר שימוש בגופן שונה. (שמתם לב להבדלים?).

6. שימוש בנוסחאות, במודלים ובגרפים - רק אלה החשובים באמת - ותמיד מלויים במפתח המסביר את המשתנים.

7. גרפיקה: תמונה שווה אלף מלים - אבל רק אם הוצגה בצורה נכונה.

יש לוודא שהקווים מספיק בולטים, שהצבעים המבחינים בין הנתונים מספיק ברורים ממרחק.

יש לתת כותרת לכל גרף, טבלא, מודל או תמונה.

יש להכניס איורים רק אם הם מוסיפים עניין או משלימים את המסר הרצוי. שימוש באיור עלול להיות "מסוכן" מכיון שעלול להתחרות על תשומת הלב של הצופה. בחירה לא נכונה של קריקטורה עלולה להחטיא את המטרה וכל ההתעסקות עם הבחירה והעימוד של האיור עלול לקחת יותר זמן מאשר בחירת התכנים. בקיצור - זהירות!

8. הגהה - עברו על הכתוב בזהירות - בקשו גם מאדם נוסף לקרוא בקול את הכתוב, תוך תשומת לב לתחביר ולשגיאות כתיב. שימו לב במיוחד לשגיאות באנגלית ובמונחים מקצועיים. אין דבר שעושה רושם רע יותר מאשר פוסטר המוצג בשפה קלוקלת ועם שגיאות כתיב - גם אם המידע ראוי לפרס נובל!

9. סגנון - נסו לשמור על סגנון עקבי - גודל וצורת כותרות, אופן הדגשה, צורת עימוד, אופן הסילום של גרפים, מיקום הכותרות לגרפים ומודלים... פוסטר שאין בו עקביות מבחינת העצוב עלול ליצור תחושה של "בלאגן" בעיניים ולהלאות את הצופה!

10. ארגון המידע - הקדישו מחשבה לזרימת המידע. היא צריכה להיות הגיונית ולעבור מצד ימין לשמאל (בכתיבה בעברית) ומלמעלה למטה. רצוי ליצור איזון של המידע הטקסטואלי והגרפי מבחינת הארגון על הפוסטר. ראו את הדוגמאות שלהלן ושפטו בעצמכם מה נראה יותר נכון לעין!

ולבסוף -

יש להניח שתערכו את המידע בגירסת טיוטא - העמידו את הטיוטא ועמדו במרחק כמצוין לעיל ובדקו אם המידע קריא, ברור ונעים לעין. הזמינו אדם נוסף לעיין ולתת משוב ובקשו חוות דעת כנה!

11. הדפסה - את ההדפסה מבצעים בדךר כלל באמצעות בית דפוס. בררו אם המוסד בו אתם עובדים נוהג להשתמש בבית דפוס מסוים. כיום נהוג להשתמש בהדפסה על פוסט נגלל, שנוח יותר לנשיאה ונסיעה מכיוון שאינו מתקמט (כגון שמשונית, רול-אפ). בררו עם בית הספוס באיזה פורמט רוצים - בדרך כלל רצוי שיהיה בפורמט JPG (בחרו באמצעות "שמירה בשם") או PDF ("שמירה בשם" בגירסת אופיס 2007 והלאה, או באמצעות תוכנות חינמיות שניתן להוריד מהאינטרנט). בכל מקרה, לאחר יצירת קובץ הJPG או PDF, יש לוודא שלא נוצרו עיוותים כלשהם מבחינת העיצוב או העריכה!

12. תלייה - למרות שבכנס המכבד עצמו יש אבזור מתאים לתלייה, רצוי לקחת גיבוי של מסמר / מסקינג-טייפ וכו'.

13. "התוספת שתופסת" - רוצים לעשות רושם ולהעביר מסר חשוב בבת אחת? הכינו פלייארים זהים לפוסטר מבחינת התכנים והעיצוב והעמידו בסמוך לפוסטר. כך יוכלו המשתתפים בכנס לקחת את המסר שלכם הביתה!

בהצלחה!

 
לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2006). הכנת פוסטר מידע, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/poster.htm

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

  חזרה למעלה

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014