FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  >  מיומנויות למידה  > הכנת שקפים ומצגות (PowerPoint)

הכנת מצגות (PowerPoint)

האם ידעתם ש -

 • אנו מקשיבים למה שאנו שומעים רק 50% - 25 מהזמן?

 • אנו זוכרים רק 10% ממה שאנו שומעים וכ- 50% ממה שאנו רואים?

זאת אומרת, שאם הקהל שלנו מקשיב רק חלק מהזמן וזוכר רק 10%, חלון ההזדמנות שלנו לתקשר איתם בצורה יעילה היא בסביבות 5% - 2.5 ממהלך כל ההרצאה!

מסקנה: רחמו על השומעים שלכם, ועשו כל שתוכלו להמחיש ולשפר את ההקשבה וזכירה שלהם!

על מה תוכלו לקרוא בפרק זה?

להכין או לא להכין מצגת?

עקרונות מנחים בעיצוב שקפים ומצגות

בהירות המלל

השלמת המסר עם גרפיקה

שימוש ברקע צבעוני / מסוגנן

שימוש בתנועה במצגות PowerPoint

זכויות יוצרים

ענייני ציוד לעזרים ויזואלים

מקורות

 

להכין או לא להכין מצגת?

ישנן 3 סיבות מצוינות מדוע כדאי להשתמש במצגת במקביל להרצאה או הנחיית דיון:

כי זה מייעל את התקשורת - המסר עובר בצורה יעילה ומהירה יותר, וקל יותר להשיג הסכמה על פרטים ועל רעיונות כאשר רואים בעיניים.

כי זה עושה רושם טוב - במחקרים נמצא שכאשר המציג בא מוכן עם מצגת, הוא נתפס על ידי שומעיו כ - יותר אמין, יותר מקצועי, יותר משכנע ויותר מעניין.

כי מצגת טובה משפרת את בטחונו העצמי של המציג! תהליך הכנת המצגת מכריח את המציג לארגן ולהכין עצמו טוב יותר לקראת ההצגה, הנקודות שבשקף מהוות תזכורת לדברים שרוצים להגיד ושומרות על מבנה ההצגה.

אבל....

ראו הוזהרתם: אל תתנו ל"פירוטכניקה" להאפיל עליכם! מה זאת אומרת? המצגת נועדה לעזור לכם להעביר מסר. היא לא אמורה להפריע לכם.למשל, אם כתבתם את כל דבריכם במצגת, הרי שבסופו של דבר אתם תתפסו כמקריאים מהשקפים. לא רק שזה לא יעיל, זה מאד מפריע לשטף הדיבור שלכם ועלול לש-ע-מ-ם!. דוגמא נוספת: אם הכנסתם אנימציות "חמודות" שמושכות את העין של הקהל, הפרעתם להעברת המסר שלכם! ודוגמא אחרונה: אם הכנסתם סרטי וידאו שברגע האחרון "לא פועלים" בגלל חוסר התאמה של תוכנה, שוב: הפרעתם לעצמכם.

מצגת טובה אמורה להשליםולא להחליף!

חזרה למעלה

 

עקרונות מנחים בעיצוב שקפים ומצגות

תכולה:

אילו תכנים כדאי להכניס למצגת / שקפים? זוהי שאלה טובה שלא קל לענות עליה מכיוון שהיא מאד תלויה בתכני ההרצאה / מצגת / דיון.

חשבו מה הדברים שאתם רוצים להדגיש, אילו אסוסיאתיות אתם רוצים לעורר, האם סגנון דבריכם קליל ומלא הומור או רציני ואמפירי?

מצגת טובה אמורה להשלים את המלל ולא להוות תחליף. מצגת יכולה להיות נפלאה גם אם אין בה אפילו מילה אחת. גם שימוש באיורים, גרפים וצילומים יעילים בגירוי הדמיון, יצירת אסוסיאציות והבהרת תופעות. להיפך, זהו שימוש יעיל גם במוח הימני וגם במוח השמאלי שלנו! מצגת חסרת מלים מתאימה למרצים מיומנים שיודעים בדיוק מה שרוצים להגיד ולא חוששים לשכוח דברים.

לעומת זאת, שקף המכיל את כל דברי המציג, שבו כל שנותר לעשות הוא להקריא את השקף הוא שקף ג - ר - ו - ע ! אין דבר יותר משעמם מאשר הרצאה או הצגה שמוקראת. קחו בחשבון שחלק מקהל הקוראים יהיה עסוק בהעתקת כל מילה ומילה ולא יהנה כלל מההצגה!

אז מה כן? הטוב ביותר זה לרשום נושא בנקודות - כל נקודה ב 1-5 מלים. שיטה זו היא מצוינת כי היא גם משמשת תזכורת למציג וגם מדגישה את הדורש הדגשה.  

אפשר בכל זאת לרשום משפטים בשלמותם אם אתם רוצים להציג הגדרות, מטרות או ציטוטים.

לפנינו דוגמא להבדל שבין שקף עמוס לשקף טוב:

 

שקף עמוס - לא מוצלח!

 

שקף בנקודות - עדיף!

 

 
 

בזמן הכנת החומר לפרזנטציה:

כדאי להכין מפה או תרשים של הנושא/ים עליהם תדברו כדי לשמור על פרספקטיבה, רצף וכיוון .

האם אתם יודעים מי הקהל שלכם? מה הם יודעים? האם הם רוצים לשמוע אתכם? הכינו את המידע תוך מחשבה על קהל השומעים - רמה, מורכבות, דרגת מוטיבציה, סגנון דיבור ושימוש בעזרים.

הכינו את גוף הידע על הנושא עליו תדברו בצורה הגיונית וקלה למעקב והבנה.

אם זה מתאים, עודדו השתתפות הקהל (באמצעות שאלות, תרגילים וכו').

כאשר אתם מציגים רעיונות השתדלו לשמור על אמינות ואובייקטיביות על ידי הצגת נקודות החוזק והתורפה של הרעיונות שלכם.

השתמשו באמצעי המחשה בצורה נבונה - אל תתנו ל"פירוטכניקה" להטביע את הרעיונות שלכם!

היו מוכנים לבעיות - מה יקרה אם לא תוכלו להשתמש באמצעי המחשה? מה אם ישאלו שאלה לא צפויה? מה אם יהיה רגע של מבוכה? הכינו מראש תכנית מגירה...

הגיעו מספר דקות מוקדם למקום ההצגה - בדקו את המכשור בו אתם מצפים להשתמש - האם עובד? האם בפוקוס? האם רואים מכל מקום בחדר? איך האקוסטיקה של החדר? היכן תעמדו?

  בזמן הכנת החומר לפרזנטציה:

הכינו מפה או תרשים הנושאים.

הכינו מידע על קהל השומעים.

הכינו גוף ידע הגיוני וקל להבנה.

עודדו השתתפות

שמרו על אמינות ואובייקטיביות

השתמשו באמצעי המחשה בצורה נבונה

תכנית מגירה...

בדקו את המכשור מראש...

 

 

ההבדל ברור, נכון?!

חזרה למעלה

 

בהירות המלל:

הגופנים (האותיות) צריכים להיות בגודל שניתן יהיה לראותן בצורה ברורה מסוף הכיתה/ אולם. בנוסף לכך, חשוב להשתמש בגופן שהוא ברור (מסולסל או מעוצב מדי עלול להתחרות במסר ויתכן שלא יהיה ברור לכל הקוראים!). הגופנים המומלצים ביותרבעברית הם Arial ו David, אך יש נוספים מצויינים. הערה חשובה בעניין - אם יצרתם מצגת במחשב שלכם עם גופן שהורדתם מהאינטרנט  - בדקו היטב אם המחשב עליו תציגו את המצגת מכיל את אותו גופן, אחרת מיקום הגופנים יוצג אחרת משהתכוונתם! עוד סיבה טובה לא להסתבך עם גופנים אקזוטיים!

השתמשו בצבעים וגדלי גופן על מנת להדגיש נקודות ומילות מפתח (רצוי להשתמש בצבעים בצורה שתתאים לקונוטציות שלהם - לדוגמא אדום = סכנה).

חשוב שמספר המלים לכל שורה לא יעלה על 9. אם יש יותר מכך לשורה - סימן שהגופן קטן מדי!

חשוב שמספר השורות בכל שקף / שקופיות לא יעלה על 9 (זוכרים את עיקרון הזכירה בצ'אנקים של 7 פלוס/מינוס 2?). יותר מכך והשקף עמוס מדי.

השתמשו במסרים זהים לנאמר בע"פ.

התמקדו ברעיון אחד לכל שקף

המנעו מהעמסת מידע בשקף אחד - במיוחד אם אינו רלוונטי להבנת המסר או שבעל מסר מתחרה לנאמר בע"פ.

המנעו מהעמסת השקף ביותר מדי צבע, גדלי גופנים ואיורים! זה מבלבל ומערפל את המסר! אחידות הרבה יותר ידידותית לעינו של הקורא!

חזרה למעלה

 

השלמת המסר עם גרפיקה:

שימוש נבון באיורים, ציורים, אנימציות, קטעי וידאו, דיאגרמות,  מודלים - אפשרית כיד הדמיון הטובה עליכם. זכרו רק שתפקיד אלה להבהיר מסרים ורעיונות ולא לערפל! השתמשו בזהירות בהומור - לא כל אחד יבין או יקבל את ההומור הפרטי שלכם.

נקודה חשובה לזכור כאשר מוסיפים גרפיקה- כל תוספת "מכבידה" על גודל המצגת - אם אין לכם צורב תקליטורים או disk on key, ואינכם מתכוונים לקחת את המחשב איתכם - עליכם יהיה לקחת בחשבון איך בכל זאת "תארזו" את המצגת שלכם ובכמה דיסקטים! 

חזרה למעלה

 

שימוש ברקע צבעוני / מסוגנן:

כדאי מאד להזהר בבחירת הרקע למצגת -

רצוי הרקע יהיה אחיד לכל המצגת (או לכל פרק ראשי) על מנת לא לבלבל את העין.

חשוב לבחור צבע/י גופנ/ים  שיתאים לרקע - רצוי להשתמש בצבעים מנוגדים - תמיד בהיר על כהה או כהה על בהיר.

קחו גם בחשבון שהצבע שאתם רואים על המסך שלכם בזמן הכנת המצגת אינו בהכרח זה שתראו בשימוש במקרן - הצבע תלוי בחוזק המקרן, תנאי התאורה במקום ובצבע וחומר המסך שעליו מקרינים (עד כמה "בולע" את הצבעים).

הנה מספר דוגמאות - שפטו בעצמכם!

 

שלום

 

 

שלום

 

 

שלום

 

 

שלום

 

 

שלום

 

 

שלום

 

רקעים מסוגננים עם דוגמאות שונות עלולות לבלבל את העין ולהסיט את תשומת הלב. לכן לא מומלץ להשתמש ברקעים דרמטיים או מגוונים מדי. אם לא משעמם לכם מדי - תעדיפו רקע צבעוני אחיד. תמיד אפשר להוסיף תוספת קטנה ואלגנטית בצד.

חזרה למעלה

 

שימוש בתנועה (אניממציות) במצגות PowerPoint:

במצגות ניתן להשתמש באנימציה של מלים ושל גרפיקה - זה מוסיף עניין בתנאי שלא משתמשים יותר מדי בתנועה. יותר מדי תנועה מסיחה את הדעת ומעצבנת לאחר מספר שקפים. אין דבר יותר מעצבן מאשר מצגת שבה כל משפט מגיח במהירויות שונות ממקומות שונים במסך ובסגנונות הופעה שונות!  

עדיף ללכת על פי העקרון של "כמה יותר פשוט - יותר טוב" (או כפי שהעקרון נקרא באנגלית - !KISS - Keep It Simple Stupid).

מתי כן כדאי להשתמש באנימציה? יש אפשרות בעזרת אנימציה לגלות בכל לחיצת עכבר נקודה או משפט נוסף על אותו שקף. זוהי אפשרות שעוזרת לשומעים להתמקד כל פעם בנקודה עליה מרחיב המציג. למשל כאשר חושפים טבלא, דיאגרמה או מודל, אפשר לחשוף כל פעם חלק ממנו תוך כדי הרחבה והסבר.

חזרה למעלה

 

זכויות יוצרים:

במיוחד היום בעידן שבו אין קל מלהוריד תמונות, דיאגרמות, איורים ומצגות מאתרים של אחרים באינטרנט, יש לשים לב היטב לנושא של זכויות יוצרים.

השתמשו בכלל של הגינות - בדרך כלל אין מניעה מלהשתמש בחמרים שאחרים יצרו כל עוד אתם לא עושים בחמרים אלה שימוש מסחרי וכל עוד נתתם קרדיט (איזכרתם) ליוצרים אם ביקשו זאת. בחמרים שבהם צויין כי הם שייכים ליוצר בזכויות יוצרים (במלל או בסמל © ) - יש לקבל את אישורו של היוצר להשתמש בחמרים. בדרך כלל זו לא בעיה - אפשר לשלוח אי מייל לבעל האתר ולבקש אישורו (או דרכו את אישורו של היוצר עצמו).

לקריאה נוספת על הנושא של גניבת דעת וזכויות יוצרים

חזרה למעלה

 

ענייני ציוד לעזרים ויזואלים

מקרן שקפים - לפני שמחליטים על שימוש במקרן שקפים חשוב לבדוק: האם יש במקום מקרן, האם הוא תקין ומהם תנאי התאורה (אפשרויות החשכה במקום ההצגה). כמו בכל סוג של ציוד, רצוי להתאמן בשימוש - במיוחד בפעם הראשונה או לפני הצגה חשובה. אין יותר מלחיץ מאשר לגלות תוך כדי ההצגה שאין פוקוס, השקף הפוך וכו'...

שימוש במצגות - לאורך דף זה התייחסתי יותר למצגות PowerPoint, אך יש תוכנות מצוינות אחרות שעושות את אותה העבודה - ולא פחות טוב. צריך לשים לב שבמחשב שבו תשתמשו יש את אותה תוכנה איתה הכנתם את המצגת.

בשימוש במצגות יש 2 גורמים שיש לקחת בחשבון לפני שמחליטים האם להשקיע בהכנת המצגת: המחשב והמקרן:

המחשב

יש כל מיני דברים שיכולים לשבש את הרושם הטוב שרציתם לייצור, ולכן אם אינכם יכולים להביא מחשב משלכם למקום ההצגה כדאי לוודא לפני כן את מידת התאמת המחשב -

 • האם יש לו מספיק זכרון?
 • האם הגופנים מתאימים? (ראו הערה בנושא למעלה)
 • האם יש כונן תקליטור, USB פנוי (המקום שבו תכניסו disk on key )?
 • מה הרזולוציה של המסך?
 • האם גירסת ה- PowerPoint בה יצרתם את המצגת יותר חדשה מזו שבמקום ההצגה (כי אם כן, יתכן שחלק מהאנימציות ואפשרויות ההצגה לא יראו היטב) .

אם כל השאלות האלה עושות לכם רע - אל דאגה! בדרך כלל ניתן להעזר באיש טכני הנמצא במקו הטוב ביותר זה לברר האם אפשר להביא ולחבר מחשב נייד.

המקרן ("ברקו", חד קרן, Projector )

 • האם יש במקום?
 • האם יש התאמה בין המקרן לבין המחשב?
 • האם התאורה  תתאים (אפשרות החשכה)?
 • האם המנורה של המקרן מותאמת למרחק מהמסך (המקרנים הישנים יותר לעתים אינם מתאימים להצגה במקומות גדולים יותר או בתנאי האפלה חלקית בלבד, מכיון שהמנורות ("מספר הלוקסים") אינו גדול מספיק.

והנקודה האחרונה, אך החשובה ביותר: נקודת החשמל! האם יש נקודות חשמל קרובות (או לחלופין - כבל מאריך)?

חזרה למעלה

 

חלק מהמידע בדף זה תורגם ועובד באישור האתרים הבאים -

 http://www.plu.edu/libr/media/designing_visuals.html

http://www.plu.edu/~libr/workshops/multimedia/producing.html

 
לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2006). הכנת מצגות ושקפים, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/pp_pres.htm

עוד בנושא בניית מצגות

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

  חזרה למעלה

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014