FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  >  תהליך קבלת החלטות קליניות > יישום (התערבות)

עוד על יישום - Implementation

המידע המובא בדף זה הנו באדיבות קרן לויטין מביה"ס למקצועות הבריאות, אונ' בן גוריון, באר שבע.

 

תהליך היישום

המיומנויות הנדרשות ליישום

קווים מנחים ליישום התערבות סיעודית

 

= הוצאה לפועל של ההוראות הסיעודיות תוך יישום המיומנויות הנחוצות לשם ביצוען.

המטופל תמיד נמצא במרכז ההתערבות. מידת מעורבותו בתהליך תלויה במצב בריאותו. לדוגמא מטופל מחוסר הכרה אינו יכול לטפל בעצמו ויש צורך לבצע פעולות בשבילו, לעומתו מטופל נייד ועצמאי נזקק לעזרה מועטה מאד מצד האחות. תמיד יש לאפשר למטופל לבצע את המרב האפשרי.

תהליך היישום:

     1.    אומדן מחדשreassessment :
אומדן כאמור מתבצע לכל אורך התהליך הסיעודי. לאחר איסוף המידע הראשוני באמצעות אנמנזה לדוגמא, בשלב הראשון של התהליך הסיעודי, יש בשלבים המאוחרים יותר לבצע אומדן מחודש המתמקד בצרכים ותגובות יותר ספציפיות של המטופל למשל אומדן כאב, סימנים חיוניים, תפוקת שתן. בצורה זו יכולה האחות לבחון האם התוכנית שבנתה אכן רלוונטית למטופל בשלב זה.
למשל אם למטופל הייתה אבחנה של עצירות עקב חוסר ניידות וכלכלה דלה בסיבים. אחת ההוראות הסיעודיות הייתה לבצע חוקן ניקוי. בשלב האומדן מחדש, הסתבר לאחות כי למטופל הייתה יציאה טובה הבוקר ולכן אין צורך בחוקן הניקוי כעת. לעומת זאת הוראות של צריכת נוזלים וניידות עדיין רלוונטיות. מידע חדש בשלב זה יכול לשנות סדרי עדיפויות בטיפול. למשל בזמן הדרכת מטופל האחות שמה לב כי הוא אינו מרוכז. היא מפסיקה את ההדרכה על מנת לברר מה מטריד את המטופל, מטפלת בבעיה וכאשר הוא פנוי להדרכה היא ממשיכה בתוכנית.

     2.   תיקוף תוכנית הטיפול:
במהלך איסוף נתונים שוטף מגיע מידע שאינו עולה בקנה אחד עם שאר בסיס הנתונים. על האחות לשפוט מה ערך המידע החדש והאם תוכנית הטיפול עדיין ברת-תוקף. מידע חדש יכול להיות שינוי במצב הבריאות, תגובות פיזיות או תגובות נפשיות.

     3. הערכת צורך בעזרה:
בזמן יישום חלק מההוראות הסיעודיות יתכן והאחות תחליט כי על מנת לבצע את הפעולה באופן בטוח עליה להיעזר באיש צוות נוסף, אם מפני שהמצב מחייב כמו שינוי תנוחה לאדם שמן במיוחד או מפני שלאחות חסר ידע או ניסיון לצורך יישום ההוראה.

     4. יישום ההוראות הסיעודיות:
יש להתחשב בגורמים הבאים במהלך היישום:

              א. העדפות מטופל - אם המטופל מעדיף לבצע פעולות בסדר שונה מזה שתכננת וזה אינו פוגע בעקרונות או בהוראות אחרות יש לאפשר זאת למטופל.

              ב. מעורבות המטופל - ישנם מטופלים האוהבים להיות מעורבים בכל פרט לעומת אחרים שמעורבותם מזערית. מידת המעורבות תלויה באנרגיה של המטופל, חומרת המחלה, מספר הסטרסורים, פחד, הבנה של המחלה והבנת מהלך הפעולה.

              ג. מניעת סיבוכים - שמירה על נוהלים ועקרונות טיפול על מנת למנוע סיבוכים עבור המטופל כמו זיהום צולב בגלל חבישה לא אספטית.

              ד. שימור הגנות הגוף - למשל בזמן שמסובבים מטופל יש לשמור על עורו מפני שפשוף על מנת שלא תיווצר נקודת חדירה למיקרואורגניזמים.

              ה. הענקת נוחות ותמיכה למטופל.

              ו. יישום מדויק וזהיר של ההוראות הסיעודיות.

     5.   תיעוד - תיעוד מתבצע רק לאחר שהוראה הושלמה. אין לתעד פעולות מראש! ייתכן ובשלב האומדן מחדש האחות תחליט שלא לבצע הוראה זו, או ייתכן והמטופל יתנגד לביצוע הפעולה.
ישנן הוראות כמו תרופות וטיפולים שדורשות תיעוד מיידי על מנת למנוע כפילות ולשמור על בטיחות המטופל. מסיבה זו על התיעוד להיות מדויק, מעודכן וזמין לכל הצוות הסיעודי.
בנוסף לתיעוד בכתב אשר מהווה גם מסמך משפטי, לעיתים יש צורך לדווח בע"פ לאחות אחראית או לרופא במידה ומצב המטופל מאד דינמי או למשל בחילופי משמרות.

 חזרה למעלה 

 

המיומנויות הנדרשות ליישום:

     1. קוגניטיביות (הכרתיות):
יכולת לפתרון בעיות, קבלת החלטות, חשיבה קריטית, ויצירתיות.

     2. תקשורת בין אישית:
מילולית ובלתי מילולית. לעיתים קרובות יעילותה של התערבות סיעודית תלויה ביכולת של האחות לתקשר עם אחרים - אנשי צוות, מטופלים או משפחה. האחות חייבת להבין ולהיות מובנת.
 תקשורת בין אישית באה לידי ביטוי בהעברת מידע, גישות, עמדות, הבעת עניין ורגש והבעת הערכה לאמונות וערכים של המטופל

     3. יכולת טכנית:
טיפול בציוד, מתן זריקות, חבישות, שינויי תנוחה למטופלים וכו' עליה להכיר עקרונות ונהלים, את מהלך הפעולה וידע לגבי הציוד והאביזרים.

 חזרה למעלה 

 

קווים מנחים ליישום התערבות סיעודית:

     1. טיפול מבוסס על ידע מדעי ועל האחות להבין את הרציונל שמאחורי כל פעולה, תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים.

     2. התערבות סיעודית הנובעת מהוראה רפואית יש להבין במלואה. האחות אחראית על היישום של ההוראה. עליה להכיר את הפעולה, מטרתה בתוך תוכנית הטיפול, קונטראינדיקציות, ושינויים במצב המטופל העלולים להשפיע על הפעולה.

     3. יש להתאים את ההתערבות למטופל.

     4. טיפול בטוח.

     5. על הטיפול להיות הוליסטי תוך התייחסות למטופל כאל שלם ולאמוד את התגובה שלו לטיפול בהתאם.

     6. על האחות לכבד את פרטיותו, עצמיותו וכבודו של המטופל בכל שלב.

     7. יש לעודד מעורבות המטופל הטיפול ע"פ מצבו.

חזרה למעלה 

חזרה להסבר על התהליך הסיעודי

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014