FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  >  מיומנויות למידה > דיבור בפני קהל

דיבור בפני קהל

"המוח האנושי מתחיל לעבוד מרגע הלידה

ואינו עוצר עד הרגע שבו שאנו קמים לדבר בפני קהל!"

אנשים רבים חוששים לקום ולדבר בפני קהל.

הסיבה העיקרית היא החשש שיראו מטופשים בפני אחרים. הם מפחדים שלא יצליחו במשימתם, שישכחו את מה שרצו להגיד, שישתתקו - בקיצור, ש"יפשלו" בפני אחרים במידה כזו שתפחית את הערכתם של האחרים כלפיהם.

למעשה מדובר בחרדה הדומה לחרדת בחינות - חרדת ביצוע. כמו בחרדת בחינות הסימנים המאפיינים הם חולשה, דופק מואץ, פה יבש, בחילה, ואפילו תחושת עלפון.

גם מי שלא סובל מחרדה מוגזמת, סביר שיחווה עם תחילת הדיבור התרגשות שתתבטא ברעד, דופק מואץ, הזעה מוגברת ואולי גם הפרעות בשטף הדיבור (גמגום, black-out). התופעות בד"כ חולפות תוך מספר דקות והכל מסתדר.

אז איך עוברים את החוויה הזו בצורה החיובית והקלה ביותר? 

הדרך הטובה ביותר להתגבר על כך היא בעזרת -

  • הכנה טובה
  • יצירת רשת בטחון
  • הפחתת החרדה מפני קהל השומעים..

הכנה טובה

אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא להגיע לא מוכן לקראת נאום או הרצאה. המיומנות של המקצוענים מתבטאת בכך שהם לא משאירים שום דבר ליד המקרה! הכנה טובה היא אבן היסוד של הרצאה / נאום טוב/ה והיא גם התנאי לתחושת בטחון ברגע הגורלי...

החומר - דעו על מה אתם הולכים לדבר, הכירו את הנושא/ים לעומק עד כמה שניתן. לא בהכרח בעל פה אך הכירו את הנושא בצורה מקיפה. ככלל, כדאי לדעת יותר משאתם מתכננים להגיד - שאם לא כן - אתם עלולים לעמוד בפני מצב שגם השאלה הפשוטה ביותר תערער לכם את הבטחון העצמי. (בכלל, כל מורה יודע שאם רוצים להכיר נושא לעומק - כדאי ללמד אותו!).

הקהל - כדאי להכיר את הקהל בפניו תדברו: מיהם? מה מידת הידע שלהם על הנושא המדובר? באיזה סגנון כדאי לדבר?

תנאי הסביבה - בררו היכן תדברו: מהם תנאי התאורה? הרעש בסביבה? האם יש את כל הציוד הדרוש לכם? האם יש ו/או צריך מיקרופון? ככל שתכירו את התנאים יהיה פחות מקום להפתעות ומידת בטחונכם יגבר.

גם הדובר המיומן ביותר מתאמן... ככל שתתאמנו יותר על דבריכם, כך תרגישו יותר בטחון ויותר חופש לדבר בטבעיות. כדאי להתאמן מספר פעמים - אפשר בפני המראה, בפני חבר/ים או עמיתים, עם רשמקול. נסו להקריא את דבריכם כשאתם עומדים בפינת החדר - זהו טריק קטן שגורם לקולכם לחזור אליכם כדי שתוכלו לקבל מושג איך אתם נשמעים!

יצירת רשת בטחון

תמיד כדאי ליצור "תכנית מגרה" - גם אם יצרתם מצגת ממוחשבת או שקפים נפלאים, כדאי להיות מוכנים למקרה שמשהו ישתבש (הפסקת חשמל, למשל!). תמיד כדאי להכין ראשי פרקים של דבריכם - אפשר על גבי כרטיסיות (ממוספרות!). למרות שלא רצוי להקריא הרצאה שלמה, בהחלט מקובל מדי פעם להתבונן בכתובים - הרצאה טובה אינה בוחן בעל פה!

הפחתת החרדה מפני קהל השומעים..

החרדה מפני הקהל בדרך כלל תהיה גבוהה ככל שיושבים בו אנשים יותר חשובים (עמיתים, מנהלים, מומחים וכו'). טריק ישן וידוע להפחתת רמת החרדה הוא לדמיין את הקהל בצורה פחות מעוררת יראת כבוד (לדוגמא תארו בדמיונכם שכולם לבושים בבגדיהם התחתונים בלבד או בבגדי ליצן וכדומה!).

דרך נוספת היא לעבוד על פיתוח חשיבה חיובית לגבי הקהל. בדרך כלל הקהל מבין את הלחץ וההתרגשות של הדובר ואפילו מזדהה עם התחושה. הם לרוב מעוניינים בהצלחתכם יותר מאשר בכשלונכם. לפני שתתחילו לדבר, תארו לעצמכם את הקהל שלכם כידידותי - כחברי. זה בסדר גמור להתחיל עם "וידוי" לגבי הלחץ בו אתם שרויים - להיפך, זה רק יכול להגביר את הסימפטיה אליכם. חייכו וקבלו חזרה חיוכים מהקהל -  גם זה ירגיע אותכם (אך אל תגזימו - אתם לא רוצים לעשות רושם ילדותי!).

מכירים את הבדיחה "קודם כל תתרגעי"? גם כאן, מעט הרפיה לפני שקמים לדבר תעשה הרבה להשבת הבטחון העצמי.

אם יש לכם זמן לכך, הקדישו מספר דקות לישיבה תוך עצימת עיניים והרפיית כל שרירי הגוף. נשמו עמוק מספר פעמים ודמיינו עצמכם חווים הצלחה גדולה בהרצאה /נאום שלכם!

אם אין לכם את אפשרות לעשות הרפיה, לאחר שקמתם בפני הקהל תעמדו בשקט, תספרו עד 10 (בשקט!) תוך כדי נשימה עמוקה והוצאת האויר לאט מהריאות. תנו לשרירי הכתפיים והצוואר ליפול וישרו את הקמטים שבין העיניים ובמצח. שתי הפעולות הפשוטות האלה יגרמו לכל גופכם להתרגע ולתת לכם תחושה יותר נינוחה. מיותר לציין שמי שמרגיש יותר נינוח גם משדר יותר נינוחות ומזמין גם תגובה יותר נינוחה משומעיו! יתרון נוסף של מספר שניות הדומיה זה שזה יאפשר לקהל שלכם להתארגן לשמוע אתכם. זוהי גם דרך לשדר לקהל שאתם בשליטה...

הערה לגבי נטילת תרופות הרגעה וכדומה: יש הנוהגים להשתמש בתרופות וחומרי הרגעה לפני מצבים מעוררי לחץ - אם התכוננתם מספיק, סביר להניח שלא תזדקקו לכך. אך אם בכל זאת החלטתם ליטול משהו - קבלו אישור רפואי (בהתאם לחומר) ובדקו לפני כן איך החומר משפיע עליכם (אתם לא רוצים להרדם באמצע או לעשות רושם של "זומבי", נכון?). תרופות וחומרים שונים משפיעים על אנשים בצורה שונה. אל תסתמכו על דברי חברים - נסו לפני כן את התרופה ובדקו איך אתם מגיבים לה.

ושוב, שתבינו  - אין בדברים אלה בבחינת המלצה להשתמש בחומרי הרגעה - ההיפך הוא הנכון: כל הדף הזה נועד על מנת להפחית את הצורך בכך! 

 מקורות

חלק מהמידע בפרק זה תורגם ועובד באישור מתוך האתר:

http://www.school-for-champions.com/speaking/fear.htm

לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2006). דיבור בפני קהל, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/public_speaking.htm

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

 

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014