FreeFind  איך לחפש באתר

קביים:  האתר לסטודנטים במקצועות הבריאות

 

 ראשי  > מיומנויות למידה > מנועי חיפוש

 

 

מנועי חיפוש

 

 

איך "עובד" מנוע החיפוש?

מנוע החיפוש צובר מידע לגבי מיקום כל המלים מהם מורכבים דפי הרשת והמסמכים שבו. הוא עושה זאת באמצעות תוכנות קטנות (קוצרים, בוטים, או עכבישים כפי שנקראים בג'רגון האינטרנטי) שמטיילות בין דפי הרשת ומתעדות היכן נמצאת כל מילה ומילה. כאשר אתם מחפשים מילה ורושמים אותה בחלונית החיפוש, המנוע יודע לאתר את האתרים או מסמכים המתאימים ביותר וממציג אותם כרשימת תוצאות.

ככלל, המנוע מארגן את הרשימה לפי מספר פרמטרים שמשתנים ממנוע למנוע. למשל:

  • כמה פעמים מופיעות מלות החיפוש בתוך כל דף? ככל שהמלים מופיעות מספר פעמים רב יותר באתר,  יש סיכוי שהאתר יככב יותר במעלה הרשימה.

  • היכן מופיעות מילות החיפוש? אם המלים מופיעות בראש הדף, בשם הדף או בכותרת, יש סיכוי גדול יותר שהאתר יותר תואם את מה שחיפשתם, ואז יובא למעלה הרשימה.

  • מה הפופלאריות של האתר? ככל שיותר אנשים שמחפשים את אותם מילות חיפוש נכנסים לאתר, וככל שיש יותר קישורים אל האתר, סימן שהוא יותר פופולארי ולכן יופיע במעלה הרשימה.

כמובן שהעסק הרבה יותר מורכב, ובדרך כלל מפעילי המנועים שומרים בקנאות על נוסחאות החיפוש שלהם, אך בגדול, ניתן להבין שמה שמשפיע על הרכב רשימת התוצאות שאתם מחפשים, לא מושפע מאיכות האתר, ולכן תפקידכם לברור את המוץ מהתבן...

 

איך בוחרים מנוע חיפוש מועדף?

באופן כללי, לכל מנוע יש מאפיינים ייחודיים:

  • מינשקinterface): הצבעים, הארגון של הדף, זמינות של מידע על המנוע.

  • חיפוש מתקדם: לכל מנוע יש חיפוש מתקדם שעוזר לסנן את התוצאות כדי שלא תקבלו מיליוני דפים.  כדאי להכיר אותם כי הם ממש מייעלים את החיפוש!

  • מהירות ויעילות חיפוש: כמה זמן לוקח לקבלת התוצאות.

  • אופן הצגת התוצאות: סדר ומבנה הרשימה, הפניה לתוצאות דומות, הצגה ויזואלית, ועוד.

מה שטוב ומתאים לאדם אחד לא בהכרח מתאים לאדם אחר. כשאתם משתמשים במנוע חיפוש בפעם הראשונה, קחו מספר דקות לבחון את המראה והמאפיינים של המנוע. קראו הסברים וטיפים לשימוש יעיל (כמעט תמיד יש!).

זהו. אתם יודעים מה נוח וטוב לכם...

 

להלן מנועי חיפוש נבחרים בתחומים שונים.

הם נבחרו בשל הפופולאריות שלהם או בגלל הייחודיות בשירות שמציעים. עם זאת, דעו שיש עוד המון מנועים איכותיים ובכל שנה יש פיתוחים נוספים.

מכירים מנוע חיפוש טוב שלא מופיע כאן? ספרו לי!

 

סוגי מנועי חיפוש בדף זה:

מנועי חיפוש כלליים

מנועי חיפוש ויזואליים

מנועי על

מנועי חיפוש סמנטיים

מנועי חיפוש אקדמיים כלליים

מנועי חיפוש ברפואה, סיעוד ומדעי החיים

מנועי חיפוש של עשייה מבוססת ראיות (Evidence Based)

מנועי חיפוש המחפשים ב Invisible Web  / Deep Web

מנועי חיפוש מסמכים

מנועי חיפוש תמונות

מנועי חיפוש קבצי קול

 

מנועי חיפוש כלליים

אלו הם מנועי חיפוש שמחפשים אתרים ומסמכים ברשת האינטרנט באופן כללי.

 

Google - מנוע החיפוש הזה לא צריך הצגה נוספת! לא לשכוח להשתמש באפשרויות המתקדמות (advanced search) כדי לצמצם את רשימת התוצאות (לדוגמא, הגבילו את שפת האתרים שתקבלו בתוצאות)

 

 

!Yahoo - אחד ממנועי החיפוש הגדולים ביותר שיש. מנוע החיפוש הזה הוא גם אינדקס, מה שמאפשר גם לעשות חיפוש היררכי לפי תחומים, תת תחומים וכן הלאה.

 

 

Alta Vista - למנוע זה מקום מכובד ברשימת מנועי החיפוש - הן בגלל גודלו ויעילותו והן בגל היותו אחד מהותיקים שברשת...

 

 

 

Bing מנוע החיפוש של חב' מיקרוסופט.

 

 

 

Exalead - זהו מנוע חיפוש שמציג את תוצאותיו בצורה מאד מיוחדת. מצד ימין לרשימת תוצאות החיפוש מוצגת רשימה המאפשרת לבחור מתוך התוצאות את פורמט המסמכים המבוקש, תתי נושאים עיקריים למיקוד, ארץ מוצא של קישור ועוד. יש בזה משהו מאד נוח - נסו!

 

חזרה למעלה

מנועי חיפוש ויזואליים

מנועי חיפוש אלה עובדים בצורה יותר ויזואלית (חזותית). המנוע מנתח את התגיות (Tags) של האתרים בהם מופיעות מילות החיפוש שלכם, ומציג את החשיבות או פופלאריות שלהם בצורת "ענן" (cloud ) בו ככל שהתגית יותר חשובה היא יותר גדולה. אם אתם "ויזואליים" יותר, כדאי לנסות..

 

Quintura - מנוע חיפוש שהמנשק שלו באנגלית או ברוסית לבחירה (מקבל גם חיפוש בעברית).

חזרה למעלה

מנועי על - Metasearch engines

אלה הם מנועי חיפוש העושים שימוש בו זמנית במספר מנועי חיפוש אחרים ובכך מגבירים את יעילות החיפוש.

Dogpile - מחפש בו זמנית ב Google, Yahoo, Bing ו Ask

 

 

 

Webcrawler - חפש בו זמנית ב Google, Yahoo, Bing ו Ask

 

 

 

Ixquick.com - מנוע חיפוש נחמד שמאפשר גם חיפוש קבצי וידאו ותמונות במנשק קל ונעים. בנוסף לכך, מצהירים ששומרים על פרטיות המחפש בכך שלא מתעדים את חיפושיו. חשוב מאד!

 

 

Clusty - מקבץ את התוצאות לפי נושאים ותת נושאים, מה שהופך את קריאת התוצאות למאד נוחה. כדאי לנסות!

חזרה למעלה

מנועי חיפוש סמנטים - Semantic Search engines

מנועי חיפוש אלה הם החכמים ביותר. הם לא רק יודעים אילו מלים אתם מחפשים, אלא גם מסוגלים לחפש לפי משמעות (סמנטיקה!). חלק מהמנועים מאפשרים גם חיפוש ב"שפה טבעית" תשאלו שאלה ותקבלו תשובה...

 

TrueKnowledge - את המנוע הזה אפשר לשאול שאלות והוא יענה תשובות רלוונטיות. אבל לא בעברית (חבל..)!

 

 

 

PowerSet - מנוע חיפוש סמנטי של מיקרוסופט. מקבל שאלות בשפה טבעית או בצורת שאילתה ועונה יפה...

 

 

 

WolframAlpha - זהו מנוע חיפוש שעושה גם חישובים (החל ממתמטיקה וכלה בחישוב מרחקים על מפות וכדומה) ונותן תשובות לשאלות.

 

חזרה למעלה

 

מנועי חיפוש אקדמיים כלליים - Academic search engines

אלה הם מנועי חיפוש חופשיים שמביאים תוצאות ממקורות אקדמיים ואמינים כגון מאמרים, דוחות וסקירות, כנסים, תדריכים, נהלים לומדות, ועוד.

 

Intute - מנוע חיפוש אקדמי בריטי מומלץ, מצוין ורב תחומי. אפשר למקד את החיפוש בתחום דעת ייחודי (כגון סיעוד ומקצועות הבריאות או רפואה).

 

 

Google Scholar - מנוע חיפוש אקדמי של גוגל. התוצאות כוללות בעיקר, אך לא רק, קישורים למאמרים אקדמיים. גם כאן כדאי להיעזר בחיפוש מתקדם!

 

 

Microsoft Academic Search - מאפשר לחפש מאמרים, מחברים, כנסים וכתבי עת (בלשוניות שמעל חלונית החיפוש).

 

חזרה למעלה

מנועי חיפוש ברפואה, סיעוד ומדעי החיים - Medical & Allied Health search

יש כמה וכמה מנועי חיפוש באינטרנט לחיפוש מידע רפואי (המכוונים לאנשי מקצוע). אלה אינם מאגרי מידע בעצמם, אלא מנועי חיפוש ייעודיים.

PubMed הוא כיום מאגר המידע מהמרכזיים ברפואה ומדעי החיים. הוא כולל מספר מאגרים - PubMed בנושאי רפואה ומקצועות פרא-רפואיים, גנטיקה, ביוכימיה ועוד. בתוך מאגר זה ניתן גם למצוא את MeSH - התזאורוס (מאגר מונחים ומלים נרדפות) ברפואה. פירוט על אופן השימוש במאגר זה ניתן למצוא באתר קביים כאן.

Biomedical Search - מנוע חיפוש למידע ביו-רפואי העושה , שימוש במאגר של Pubmed ומקורות נוספים.

Quertle - מנוע חיפוש ביו-רפואי שעושה חיפוש סמנטי עם אפשרות של חיפוש בשפה טבעית - אפשר לשאול שאלות מבלי ליצור שאילתות מורכבות. נחמד וחכם.

LigerCat - זהו מנוע חיפוש מעניין ביותר. הוא מחפש בPubmed אך מציג את התוצאות בצורת הקבצות לפי תגיות. אתם בוחרים את התגים שמעניינים אתכם ומנפים בצורה זו את התוצאות באופן יעיל וידידותי. בהחלט שווה להכיר!

 

 

ECCELIO Science - מנוע חיפוש מיוחד לחיפוש תכנים בתחום מדעי החיים, ומדעים ומדויקים. מה שמיוחד בו זה שהוא גם מאפשר לבחור תחומי דעת לחיפוש, גם שפה מועדפת ואם אתם רוצים להגביל את החיפוש לקבצי Word, PPTt או Pdf - הוא יאפשר לכם גם את זה.

חזרה למעלה

מנועי חיפוש בנושא Evidence Based Practice | Medicine | Nursing

TRIP Database הוא מנוע-על לחיפוש מידע רפואי מבוסס ראיות. המנוע משתמש במספר מקורות של מחקר מבוסס ראיות  ומרכז את התוצאות לפיהם.

 

 

Centre for Reviews & Dissemination - מנוע חיפוש ומאגר מידע של אונ' יורק באנגליה ובו סקירות ספרות של מחקרים מבוססי ראיות ברפואה.

 

 

SumSearch - מנוע-על של אונ' טקסס בארה"ב, שמחפש מידע מבוסס ראיות במספר מקורות בו זמנית. יש לו מאפיין מאד נחמד: תוך כדי הקלדת השאילתא משמאל, אתם מקבלים פירוט והערכה האם החיפוש שלכם בנוי באופן נכון. יופי של מנוע!


חזרה למעלה

 

 

מנועי חיפוש המחפשים ב Invisible Web  / Deep Web

מהו ה Invisible Web? זהו החלק ברשת שלמנועי החיפש הרגילים אין אליו גישה - בעיקר בסיסי נתונים (פרטיים, ציבוריים) ובחלקים ברשת אליהם יש גישה מוגנת סיסמא . ההערכות אומדות את גודלה של הרשת הסמויה כ X 500 מגודל הרשת הגלויה!

Infomine הוא מנוע חיפוש לרשת הסמויה והגלויה שנבנה כמיזם משותף על ידי מידענים בספריות אקדמיות ברחבי ארה"ב. הוא נועד לחיפוש ברמה אקדמית ועושה שימוש במקורות מידע שונים כולל מאגרי מידע, קטלוגים, כתב עת מקוונים ועוד הרבה. אפשר וכדאי לבחור בתחום הדעת (לדוגמא Bio Ag med sciences - ביולוגיה, חקלאות ומדעי הרפואה) ואז לחפש בדף החיפוש המתקדם המתקבל. מעולה וידידותי!

חזרה למעלה

מנועים לחיפוש מסמכים - Document search

אלה הם מנועי חיפוש מיוחדים לחיפוש מסמכים.

 

DocJax - חפשו באופן ישיר מסמכים של Word, PowerPoint, Excel או Pdf!

 

 

 

Brupt - חפשו באופן ישיר מסמכים של Word, PowerPoint, Excel או Pdf!

 

 

 

חזרה למעלה

 

מנועי חיפוש קבצי קולSound file search

אלה הם מנועי חיפוש מיוחדים לחיפוש צלילים. לא חייבים רק שירים - חפשו למשל קולות לב...

 

Musicrobot - מנוע חיפוש שיודע לחפש קבצי קול wav או midi.

 

 

 

Findsounds - מנוע חיפוש לקבצי קול - מחפש בכל פורמט שתבחרו!

חזרה למעלה

מנועי חיפוש תמונות - Image search

 

PicSearch - מחפש קבצי גרפיקה - תמונות ואיורים - באופן שונה מגוגל תמונות.

 

 

 

Google Images  - לגוגל יש מנוע חיפוש ייחודי לתמונות. אם אתם משתמשים בדפדפן של גוגל (גוגל כרום) תוכלו למיין את התוצאות שקיבלתם לפי גודל תמונה, צבעים ועוד.

 

 

 

חזרה למעלה

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

 

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014