FreeFind  איך לחפש באתר

קביים:  האתר לסטודנטים במקצועות הבריאות

 

 ראשי  >  מיומנויות למידה > ניהול זמן יעיל לסטודנט העמוס

ניהול זמן יעיל לסטודנט העמוס

האם אתם מרגישים כמו השפן ב"עליזה בארץ הפלאות" - דואגים תמידית על הזמן הבורח לכם בין האצבעות? אם כן, כתבה זו נועדה עבורכם....

 

מכירים את הסטודנטים שלעולם לא נלחצים כמו כולם? מה יש להם שאין לאחרים? האם זו חכמה יתרה? לא בהכרח! תשובות לשאלות המבחן? סביר להניח שלא.

כנראה שמה שיש להם זו תכנית פעולה או גישה תכליתיים לתקופת הלימודים.

מה הכוונה? הכוונה היא שהם מנצלים בצורה יעילה את המשאבים העומדים לרשותם, ובמיוחד המשאב היקר ביותר מכולם - הזמן. גם הסטודנט הטוב והחכם ביותר חייב להקדיש זמן מספק ללימודיו.

אז איך משלבים בין כל הצרכים השונים, הדרישות מהמרצים השונים, העבודות והמבחנים המרובים מבלי להשתגע? כמו כל דבר, יש כאן כמה טיפים חשובים להצלחה:

טיפ #1: תכננו תכנית פעולה!

רשמו ביומן את כל מועדי ה- deadline (קו מת? :-) ) של מבחנים, עבודות ותאריכים חשובים אחרים. שימו לב לפיזור שלהם על פני הזמן. אם אתם חוששים שהזמן בורח לכם מבלי שתשימו לב, רשמו את כל התאריכים על לוח שנה תלוי על הקיר. הרעיון הוא שתראו את מה שעומד בפניכם ולא תופתעו פתאום שבעוד שבוע יש שני עבודות להגשה...

נסו להעריך כמה זמן יידרש לכם להתכונן לכל מבחן או לבצע תרגיל / עבודה - שעתיים? 20 שעות?

רשמו ביומן שלכם אילו ימים אתם מקדישים לאיזו מטלה. לדוגמא: אם יש מבחן ביום ה' שנראה לכם שמספיק שתקדישו לו שלשה ימי לימוד, רשמו את נושא המבחן בימי ב', ג', ו-ד' (או ימים אחרים לפי מערכת השעות האפשרית).

אל תשכחו לקחת בחשבון מצבים בלתי צפויים ואל תשאירו דברים לרגע האחרון (כמו למשל מדפסת שנגמר לה הדיו, הפסקת חשמל וכלב שאוכל את שיעורי הבית...). אם עליכם להגיש תרגיל ביום ד' עדיף לתכנן לסיימו ביום ב' ולא ביום ג'. זכרו את מרפי!

 

טיפ #2: ערכו מערכת שעות

זכרו: מה שכתוב בראש בלבד - "כתוב על הקרח" ופחות מחייב.

ערכו מערכת שעות שבועית שכוללת את כל הפעילויות המתוכננות והשוטפות שלכם. סמנו את כל השעות שניתן לנצלן לצורך למידה - אחרי שהייתם בלימודים, נחתם, אכלתם ואפילו ראיתם קצת טלוויזיה (לא לוותר על זמני מנוחה ורגיעה - אי אפשר בלעדיהם...

הנה מערכת שעות לדוגמא: שימו לב שנכנסו כאן בקלות 18 שעות שבועיות ללמידה עצמית, לא כולל שבת! יש גם מספיק זמן למנוחה, טלוויזיה, חברים וסידורים.

וזכרו - מוח עסוק זקוק לשעות שינה! אין טעם ללמוד כל הלילה לפני מבחן - גם אם ידעתם את החומר היטב - לאחר ליל שימורים מוחכם עייף ואינו מתפקד במלוא יכולתיו!

שעות יום א' יום ב' יום ג' יום ד' יום ה' יום ו' שבת
8-9 לימודים

 

  לימודים לימודים לימודים    
9-10      
10-11 לימודים עבודה למידה
11-12
12-13 למידה
13-14
15-16 לימודים    
16-17   עבודה    
17-18 למידה      
18-19 למידה       למידה
19-20      
20-21     למידה למידה  
21-22 למידה למידה  
22-23      
23-24        

מתנה: הורידו את לו"ז קביים!

טיפ #3: בצעו את המטלות שלכם לפני הכל!

אם אתם מתכננים זמן בילוי - עם החברים, המשפחה או לבד, דאגו קודם להשלים את המטלות שהצבתם לעצמכם לאותו היום - שיעורי בית,, תרגיל, עבודה, למידה למבחן, או סתם העשרה לקראת השיעור של מחר. עדיף לבלות עם מצפון שקט וראש נקי.... 

 

טיפ #4: תנו כוח למוח!

אם אתם יושבים הרבה שעות רצופות, דאגו לעשות הפסקה של 10 דקות כל שעה: קומו, התמתחו, הרפו את שרירי הכתפיים. שתו ואכלו משהו. מילת המפתח בלמידה היא איכות ולאו דווקא כמות!

 

טיפ #5 ואולי החשוב ביותר: אל תדחו...

 

 

לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2009). ניהול זמן יעיל לסטודנט העמוס, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/learning.htm

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

 

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014