FreeFind  איך לחפש באתר

 

 ראשי  >  מיומנויות למידה > מקורות מידע ברשת האינטרנט

מקורות מידע ברשת האינטרנט

להשתמש או לא להשתמש? רשת האינטרנט מעמידה תחת אצבעותינו יותר מידע משנוכל אי פעם לנצל. איך להשתמש באינטרנט בצורה נבונה? איך לשחות בים המידע מבלי לטבוע?

על כך תוכלו לקרוא בפרק זה...

 

ניתן למצוא באינטרנט מידע בכמעט כל צורה אפשרית:

מסמכים

קבצי מדיה

תוכנות

כתבי עת ומאמרים

מאגרי מידע מקוונים

פורטלים (שערי) מידע

הרשת הסמויה - invisible web

רשימות קשר (mailinglists)

רשימות דיון (newsgroups)

קבוצות דיון (פורומים)

בלוגים

אתרים ודפי web

 

 

מסמכים

ניתן למצוא ברשת מיליונים רבים של מסמכים בפורמטים שונים - טקסט (לדוגמא doc של תוכנת MS Word  או PDF של Adobe Acrobat), מצגת (לדוגמא PPT של MS PowerPoint ) או גיליון אלקטרוני (לדוגמא XLS של MS Excel).

ניתן לחפש קבצים אלה על ידי חיפוש שם הקובץ בצירוף הפורמט שלו (סוג הקובץ) - לדוגמא חיפוש  healthinisrael.doc במנוע החיפוש, או על ידי חיפוש מונח וציון סוגי פורמטים רצויים.

 

חזרה למעלה

 

 

קבצי מדיה

ניתן למצוא ברשת מיליונים רבים של קבצי מדיה בכל פורמט אפשרי וגם אלה ניתנים לחיפוש ישיר או על פי נושא במנוע החיפוש הכללי או מנועי חיפוש ייחודיים למדיה:

 • קבצי קול : בעלי סיומת MP3, WAV ועוד

 • וידאו: בעלי סיומת MPEG, MPG, MOV, RAM ועוד

 • אנימציה - בעלי סיומת GIF, SWF

 • גרפיקה (תמונות): בעלי סיומת GIF, JPG, PNG, TIF ועוד

חזרה למעלה

 

 

תוכנות

תוכנות מחשב רבות ניתנות ל"הורדה" מהרשת - לעתים חינם (freeware), לעתים בצורה מוגבלת לניסיון לפני רכישה (demo) ולעתים ברכישה מלאה. יש גם תוכנות שניתן להשתמש בהם באופן מקוון (דהיינו לא צריך להוריד למחשב האישי כדי לבצע פעולה בעזרתן) דוגמא לכך היא Google Documents שמאפשר לעשות את כל הפעולות של כתיבה, עריכה וכו'.

 

חזרה למעלה

 

 

כתבי עת ומאמרים אלקטרוניים

ניתן למצוא ברשת כתבי עת אלקטרוניים - חלקם לציבור הרחב, חלקם מקצועיים וחלקם אקדמיים. יש כתבי עת אלקטרוניים שניתן למצוא אותם רק ברשת, בעוד שאחרים מהווים גרסה אלקטרונית של כתב עת הקיים גם בדפוס. חלק מכתבי העת פתוחים לכל גולש ללא צורך בתשלום (מכונה "Open Access") כמו לדוגמא כתבי העת של BioMed Central, חלק מכתבי העת שקיימים גם בדפוס מאפשרים גישה פתוחה לרשימת תוכן המאמרים של כתב העת ואולי אף לתקציר המאמר אך צריך מנוי לכתב העת על מנת לאפשר גישה למאמר המלא. היתרון העיקרי של הפורמט האלקטרוני הוא מהירות הפצתו בין מנויים.

 

חזרה למעלה

 

 

פורטלים (שערי) מידע ושירותי מידע

אפשר למצוא באינטרנט אתרים המאגדים מקורות מידע על תחום מסוים בצורה של אינדקס או פורטל מידע (כדוגמת "קביים"!). אלה בדרך כלל נבנים על ידי מומחי תוכן בתחום (או על ידי מידענים) ומשמשים  כשער נוח לתחום באמצעות הקישורים לאתרים נוספים שהם ספציפיים לתחום המבוקש.

דוגמא לאתר שירותי מידע הוא אתר Intute - אתר אקדמי המאפשר חיפוש נושאים בתחום מדעי החיים והחברה ומקשר לאתרים ולחמרים מקצועיים (מצגות, לומדות, תדריכים ונהלים) בתחום המבוקש.

 

 

חזרה למעלה

 

 

מאגרי מידע מקוונים

מאגרי מידע מקוונים (Online databases) מאפשרים גישה מהירה ויעילה למידע על מאמרים או למאמרים עצמם.

מאגר מידע הוא מאגר קטלוגי של מאמרים בדרך כלל בתחום אחד (רחב או ספציפי). המאגר כולל בדרך כלל מידע לציטוט (Citation) הכולל שם המאמר/ספר, מחבר/ים, כתב עת, הוצאה לאור, מספר המאמר/ספר בקטלוג, תאריך ושנת הוצאה לאור וכו'. המאגר בדרך כלל כולל תקצירים (abstracts) של המאמר, ולפעמים גם קישור למאמר עצמו.

כיום רב המאגרים הם בצורה "אלקטרונית" (דיגיטאלית), מה שמאפשר לעשות בהם חיפוש באמצעות יצירת שאילתה (query) או חיפוש בוליאני.

מאגרי מידע מקוונים נחלקים למאגרים חופשיים הפתוחים בפני כל גולש (לדוגמא PubMed) ולמאגרים למנויים בלבד (לדוגמא CINAHL). המנוי יקר ביותר ובדרך כלל נרכש בצורה מוסדית (על ידי מוסד אקדמי, ספריית מרכז רפואי, מחלקת מחקר ופיתוח של חברה מסחרית, ארגון מקצועי וכו'). מי שמשתייך לאותו מוסד יקבל סיסמא המוגבלת למאגרים הפתוחים בפני אותו מוסד.

 

חזרה למעלה

 

 

הרשת הסמויה - Invisible Web

נקראת כך משום שיש הרבה מאד מידע - אתרים, תקצירים ומסמכים שהרובוטים (שתפקידם לחפש מונחי חיפוש ברשת) של מנועי החיפוש למיניהם (גוגל לדוגמא) אינם מסוגלים "לראות" אותם מכיוון שחבויים בתוך מאגרי מידע שונים ברשת כולה. מידע זה עצום ומכיון שמאגרי המידע בדרך כלל שייכים לארגונים אקדמיים או ממשלתיים, הרי שהמידע המצוי בהם הוא חשוב מאד עבור אקדמאים ואנש י מקצוע המחפשים מידע אמין. הדרך הטובה ביותר לחפש ולהגיע לדפים סמויים אלה היא על ידי חיפוש ישיר בתוך מאגרי המידע או חיפוש במנועי חיפוש שמאגדים מספר שערי מידע.

שתי דוגמאות טובות  לכך הם Direct Search שיודע לחפש באופן ישיר בתוך מאגרים, או Infomine (חוצב המידע) של אונ' קליפורניה שיודע לקשר ל 15,000 (!) מאגרים שונים ובתחומי תוכן מגוונים.

 

חזרה למעלה

 

 

רשימות קשר (mailinglists)

ברשימת קשר, כל מי שנמצא ברשימת המייל של אתר או ארגון, מקבל מייל לכתובת המייל הפרטית שלו. לעתים הרשימה נשלחת באמצעות תוכנה אוטומטית. השימוש ברשימה נעשה בדרך כלל על מנת להפיץ מידע במהירות לקבוצת יעד מסוימת.

 

חזרה למעלה

 

 

רשימות דיון (newsgroups)

רשימות אלה מאפשרות לקבוצת אנשים בעלי עניין משותף לשוחח על נושא זה באמצעות המייל שלהם. מעוניינים מצטרפים לרשימת תפוצה של נושא מסוים ולאחר מכן כל מייל שנכתב בנושא במסגרת הקבוצה ישלח אליהם לעיון ואם יחליטו להגיב - כול המשתתפים ברשימה יקבלו את תגובתם. יש באינטרנט עשרות אלפי רשימות דיון בכל נושא אפשרי, חלקם עוסקים בנושאים פופולאריים, חלקם מקצועיים וחלקם אקדמיים. לדוגמא: איש מקצוע המתמחה בנושא טיפולי פוריות, יכול להצטרף לרשימת דיון בנושא ולהיכלל בדיונים של מומחים מכל קצוות הרשת, להביע דעתו, לשמוע על חידושים עוד לפני פרסומם הפורמאלי ועוד.

ניתן לקבל כאן רשימה של רב נושאי רשימות דיון הקיימים ברשת.

 

חזרה למעלה

 

 

קבוצות דיון (פורומים)

פורומים הם מבין אמצעי התקשורת המוכרים ביותר ברשת. בפורום דיונים, המשתתפים יכולים לדון בינם לבין עצמם על מגוון של נושאים, להעביר קבצי מידע ולספק קישורים אחד לשני לאתרים שונים ברשת. בדרך כלל פורומים מיועדים לנושא או למטרת דיון ספציפיים. יש פורומים שפתוחים לכל גולש (למשל פורמים של walla או תפוז), בעוד שפורומים אחרים הם אקסקלוסיביים לחברי קבוצת עניין - למשל רק מי שנרשם לאתר, או חבר בארגון, בישוב, במוסד או בחברה מסוימים. בחלק מהפורומים כל מי שנכנס לפורום יכול לקרוא ולהשתתף, ובחלקם רק מי שנרשם לפורום יכול לכתוב אך כולם יכולים לקרוא. בקיצור, יש גרסאות שונות ומספר הפורומים כמספר הרעיונות.

 

חזרה למעלה

 

 

בלוגים

blog (קיצור של "web log"!) הוא מאין יומן הנכתב ברשת על ידי אדם או קבוצה של אנשים. בלוג יכול להיות פרטי (נגלה רק לעיניו של הכותב), או ציבורי (פתוח לקבוצה מסוימת של אנשים או לכל גולש). בדרך כלל בבלוג יש גם אפשרות לאנשים להגיב על הנכתב באמצעות talkback, מה שנותן לבלוג מימד חברתי נוסף על האישי.

בין אם נכתב בסגנון אישי, או שכולל חומר מקצועי של מומחה, בלוג הוא סוג של תכתובת אישית (כמו לקבל מידע באמצעות ראיון).

 

חזרה למעלה

 

 

אתרים - דפי web

אתרים נכתבים על ידי מגוון מאד רחב של אנשים וארגונים, עם מטרות וכוונות מאד מגוונות.

מה שמאפיין את דפי הרשת בפרט ואת רשת האינטרנט בכלל הוא שהרשת נותנת כמות של מידע, אך לא בהכרח איכות של מידע. כפי שנכתב כבר במקום אחר במדור - לא כל מה שנוצץ הוא זהב! מדוע?

 • כי רב התכנים אינם מאורגנים או נבחרים על ידי מומחים

 • אין כמעט שליטה על מי שיכול להכניס מידע לאינטרנט - לעתים קשה לדעת אם אתר מקצועי במראהו נכתב על ידי מומחה תוכן או על ידי תיכוניסט חומד לצון.

 • מנועי חיפוש כללים (כדוגמת גוגל) אינם מחפשים לפי איכות אלא לפי מונחי חיפוש. זה שהמנוע "מצא" לא נותן ערובה לאיכות ה"מציאה".

אתרים ומידע ברשת יכולים להיות מקור טוב עבור -

 • חיפוש של עובדות מהירות או התחלתיות.

 • מידע מאד עדכני ככגון חדשות, תחזית מזג אוויר, מידע על מניות

 • מידע על חברות מסחריות, ארגונים, ממשלות

 • מידע על מוסדות כגון אוניברסיטאות, מכללות, בתי ספר, מוזיאונים.

 • מידע על אירועים ואנשים מפורסמים

למרות שמאד נוח לגשת אל הרשת ואפשר למצוא מידע התחלתי מצוין, זה לא המקום המתאים ביותר עבור תחקיר ברמה אקדמית, מכיוון שאתרים רבים אינם עוברים תהליך של שיפוט (review) על ידי עמיתים או מומחים. בנוסף לכך, אתרי אינטרנט נוטים להיות מאד נזילים ו"מידע מוצק" שהוצג לפני חודש, יתכן וכבר לא ימצא היום ברשת. אתרים רבים קמים ונעלמים במהירות.

 

קראו איך לבחור אתר אינטרנט מהימן

 
לציטוט מהכתבה הנ"ל - גזרו והדביקו (יש להכניס את תאריך ההורדה במקום ה X!):
צפריר, ח' (2008). מקורות מידע ברשת האינטרנט, אוחזר בתאריך X מתוך: http://kabayim.com/websources.htm

עוד בנושא "מיומנויות למידה"

חזרה למעלה

הסכם שימוש באתר                                                                               ©  כל הזכויות שמורות לחנה צפריר                                                  עמוד זה נערך לאחרונה 22/08/2014